Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Biskup pojedzie do Papieża

Jak wszyscy polscy Biskupi, również bp diecezji bielsko-zywieckiej Kościoła Rzymskokaltolickiego Roman Pindel uda się do Watykanu, gdzie spotka się z Papieżem Franciszkiem - poinformowało Centrum Medialne Diecezji.


Polscy Biskupi wezwani zostali w trybie wizyty ad limina apostolorum do Watykanu, gdzie spotkają się z Papieżem Franciszkiem.


- Wizytę ad limina apostolorum polskich biskupów zainaugurowała 4 października poranna Msza św. przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej. Biskupi udadzą się do Watykanu w czterech grupach. Diecezja bielsko-żywiecka, z biskupami Romanem Pindlem i Piotrem Gregerem, rozpocznie wizytę 25 października 2021 r.Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty ad limina organizowane są co pięć lat. Poprzednia pielgrzymka polskich biskupów odbyła się 1-8 lutego 2014 r. Posynodalna adhortacja apostolska „Pastores gregis” podkreśla, że podstawowym celem wizyty ad limina jest umocnienie jedności biskupów z papieżem - dodaje Centrum Medialne Diecezji.

Biskupi będą uczestniczyć w wizycie w czterech grupach podzielonych według prowincji kościelnych, z których każda będzie przebywać w Rzymie przez tydzień. Czwarta grupa (od 25 października) obejmie: archidiecezję krakowską z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezję katowicką z diecezjami gliwicką i opolską.

W wizycie nie biora udziału biskupi seniorzy. 

W trakcie pobytu, każda z grup będzie sprawowała liturgię w czterech wielkich bazylikach Rzymu: bazylice św. Piotra, bazylice św. Jana na Lateranie, bazylice Matki Bożej większej i bazylice św. Pawła. Każda też z grup odprawi w czwartek o godz. 7.10 Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-07 17:50:58
M53: Ale się wijecie, by nie napisać prawdy- Biskupi zostali wezwani do Watykanu w trybie przyspieszonym. Mają się wyspowiadać z tego, co wyczyniają w kraju i dlaczego kryją afery pedofilskie. A Wy tu o mszach i modlitwach piszecie. Wstydźcie się, gdzie Wasza dziennikarska rzetelność? Dlaczego ściemniacie? Piszecie tak, by ludzie nie zorientowali się, jaki jest cel "wizyty" biskupów w Watykanie? Wizyty? Tak nazywacie karne stawienie się na wezwanie Papieża? Oni tam pojechali nie w celach modlitewnych i nie w celach towarzyskich, pojechali po to, by "dostać reprymendę" i zostać rozliczonym ze swej niechlubnej działalności w Polsce.
2021-10-07 17:59:42
robespierre: W Kościele szczególną nienagannością, pod każdym względem, powinni wykazywać się biskupi, ponieważ to oni modelowo, w założeniu uchodzą za przykład, wzór cnót i odpowiedniego chrześcijańskiego życia. Wg Tory, kapłani nie mogli posiadać niemal żadnej skazy na duszy i ciele, a wszelkie zaniedbania, nawet te najmniejsze, karane były śmiercią, jak w przypadku Nadaba i Abihu, którzy pełnili służbę w stanie nietrzeźwości. Biskupi w swej posłudze odpowiadają nie tylko za samych siebie, również podległy im Kościół, z czego przy powtórnym przyjściu i zakończeniu swego ziemskiego pielgrzymowania zostaną rozliczeni i to ostatecznie, czyli bez możliwości odwołania. Dlatego w dawnych wiekach bywało, że osoby sumienne starały się odżegnywać od obarczania się odpowiedzialnością kapłaństwa, tym bardziej od obsady stolicy biskupiej.
2021-10-07 18:00:14
robespierre: Na posłudze biskupa ciąży szczególna odpowiedzialność. Kościół próbujący uchodzić za autorytet etyczny i moralny pod tym samym kątem jest oceniany przez wiernych i pozostałych. Nie możemy tolerować sytuacji, kiedy ukrywana jest osoba dopuszczająca się przestępstwa i w odniesieniu do sprawujących funkcje publiczne tego rodzaju zachowanie jest karane (słusznie). Kościół nie jest instytucją państwową, co nie oznacza, iż biskupi nie są zwolnieni z obowiązku informowania o przypadkach/podejrzeniach przestępstw. Ograniczanie patologicznych, karalnych i karygodnych czynów zależy od ich wykrywalności, a nie wysokości kary za ich popełnienie. Typowy przestępca rozważa możliwość denuncjacji i nie przejmuje się przewidywaną karą. Dlatego biskupi (pomimo faktu rozdziału Kościoła od państwa), z przyczyn moralnych i etycznych powinni zawiadamiać o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tym bardziej, iż modelowo ich zachowanie winno być upatrywane jako wzorcowe, a po wtóre, ofiarami konkretnego rodzaju przewinień są dzieci. Dobry pasterz powinien chronić bezbronnych przed niebezpieczeństwami. Ten, kto nie chroni powierzonego dobytku przed zagrożeniami, nie jest godny nazywać się biskupem, jest zwykłym najemnikiem, jak opisuje Biblia.
2021-10-07 18:00:43
robespierre: W Biblii ze szczególnym potępieniem spotkały się grzechy wobec najmniejszych i zgorszenia. Zostało napisane: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych”. Warto dodać, iż od biskupów wymaga się więcej, jako tych obdarowanych sporą ilością łask i przez to spoczywa na nich adekwatnie większa odpowiedzialność.
2021-10-07 18:01:00
robespierre: Jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
2021-10-07 18:51:57
święty_Patryk: póki co PiS-owski parasol chroni Pindela przed prokuratorską odpowiedzialnością i sądem za współudział w kościelnej pedofilskiej mafii - ale przyjdzie kryska na Pindela, bez dwóch zdań
2021-10-07 19:03:41
robespierre: Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Rzekła do Niego kobieta: Panie, widzę, że jesteś prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga. Odpowiedział jej Jezus: Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie.
2021-10-07 19:14:06
robespierre: A tymczasem dziś (7 października) przypada 450 rocznica bitwy pod Lepanto, jednego z większych starć pomiędzy cywilizacjami, które zakończyło się zwycięstwem chrześcijan nad muzułmanami i stanowi przykład sukcesu polityki papieskiej.
2021-10-07 19:15:01
Antykler   Forte: Obłuda, zakłamanie, hipokryzja - to od wieków są cechy charakterystyczne tzw. "chrześcijan" skupionych wokół papieża w ramach kościoła rzymskiego; dziś w Polsce przy okazji kryzysu uchodźczego na granicy z Białorusią mamy okazję obserwować je w ich pełnej szatańskiej okazałości, prezentowane z patologiczną dumą przez najbardziej rozmodlone osobniki tej sekty
2021-10-07 19:18:37
Antykler   Forte: dziś czytamy: "Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy zrzekł się honorowego tytułu „Zasłużony dla Bielska-Białej”, który rada miejska przyznała mu w 2009 r. - podała diecezja. Duchowny został ukarany przez Stolicę Apostolską w sprawie zaniedbań dotyczących nadużyć seksualnych." - mówią na takie posunięcia "ucieczka do przodu", widać w kurii już wiedzą, że alkoholizm dziadka Rakoczego nie był jego największym problemem
2021-10-07 19:21:21
robespierre: Kościół jest Powszechny. Jak zostało napisane: Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg.
2021-10-07 19:26:38
robespierre: W kwestii pomocy bliźnim, zostało napisane: Nie o to bowiem idzie, żeby innym sprawiać ulgę, a sobie utrapienie, lecz żeby była równość. Teraz więc niech wasz dostatek przyjdzie z pomocą ich potrzebom, aby ich bogactwo było wam pomocą w waszych niedostatkach i aby nastała równość według tego, co jest napisane: Nie miał za wiele ten, kto miał dużo. Nie miał za mało ten, kto miał niewiele.
2021-10-08 09:21:28
jasper: Wedlug raportu niezaleznej komisji pod przewodnictwem Jean-Marca Sauve'a wynika, ze przez ostatnie 70 lat we Francji około 216 tys. nieletnich padlo ofiara wykorzystywania seksualnego przez duchownych. To jest 216 tys. cierpien, tragedii, upodlenia dzieci. Czekamy na rzetelna i nie bojaca sie polskiego KK i PiS-u - komisje w Polsce !
2021-10-08 09:22:39
jasper: Dzieki roznym aferom zwiazanym z kosciolem poznajemy jego drugie, prawdziwe oblicze. Oblicze poprzez wiare, ktora jest kitem, klamstwem wmawianym ludziom.
2021-10-08 18:28:04
marat: Mówi głupi w swoim sercu: «Nie ma Boga»
2021-10-09 16:58:48
święty_Patryk: donuś jak ty chcesz sól solić to znaczy że cię już kompletnie zamroczyło
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: