Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Biskup Jerzy Samiec został przez Synod Kościoła wybrany na drugą kadencję

W sobotę, 12 października 2019 r. podczas obrad szóstej sesji XIV Synodu Kościoła przeprowadzono wybory Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Po powołaniu przewodniczącego, sekretarzy i komisji skrutacyjnej nastąpiła prezentacja kandydatów. Do wyborów stanęli: bp Waldemar Pytel i bp Jerzy Samiec. Ks. dr Adam Malina zrezygnował z kandydowania ze względu na stan zdrowia. Członkowie Synodu nie skorzystali z prawa zgłoszenia dodatkowych kandydatów. Każdy kandydat po prezentacji odpowiadał na pytania Synodałów, a następnie przystąpiono do głosowania.

Głosowano w sposób tajny, oddając głos na jednego z dwóch kandydatów zgłoszonych przez Ogólnopolską Konferencję Duchownych. Po oddaniu kart wyborczych przez głosujących i podliczeniu głosów ogłoszono wyniki.

Kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:
- bp Waldemar Pytel - 28 głosów
- bp Jerzy Samiec - 37 głosów
(dwa głosy oddano nieważne)

Zgodnie z prawem Biskupem Kościoła został wybrany ten kandydat, który otrzymał bezwzględną większość oddanych głosów. Przewodniczący zebrania ks. radca Waldemar Szajthauer ogłosił, że Biskupem Kościoła na drugą kadencję został wybrany bp Jerzy Samiec.

Biskup Kościoła jest duchownym zwierzchnikiem Kościoła. Kieruje on pracami Kościoła jako Prezes Konsystorza, a także sprawuje duchową opiekę nad wszystkimi duchownymi i katechetami Kościoła. Ordynuje duchownych oraz wyświęca biskupów. Wybierany jest przez Synod na okres 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Bp Jerzy SAMIEC urodził się dnia 27 marca 1963 roku w Cieszynie jako jedyny syn Oskara Samca i jego małżonki Lidii z domu Fryda, zamieszkałych w Puńcowie koło Cieszyna. W 1983 roku rozpoczął studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1988 roku obronił pracę magisterską na temat: „Rola grupy w pracy parafialnej” i zakończył studia. Następnie zdał przed Kościelną Komisją Egzaminacyjną w dniu 17 stycznia 1989 r. pierwszy egzamin kościelny „pro venia concionandi”, upoważniający do ordynacji. W dniu 22 stycznia 1989 r. w kościele Pokoju w Zabrzu został ordynowany przez ks. biskupa Janusza Narzyńskiego w asyście cieszyńskich proboszczów: ks. Jana Melcera i ks. Emila Gajdacza i rozpoczął pracę jako wikariusz w parafiach w Zabrzu i w Gliwicach. W dniu 1 września 1990 r. zawarł w kościele Jezusowym w Cieszynie związek małżeński z Beatą Michałek.W okresie od 1 lutego 1992 r. do 11 listopada 1994 r. pełnił obowiązki proboszcza administratora parafii w Gliwicach, gdzie w dniu 11 listopada 1994 r. po wygraniu wyborów został wprowadzony w urząd proboszcza. W okresie od 1994 do końca roku 1999 był duszpasterzem młodzieżowym Diecezji Katowickiej, a w okresie od 2002 r. do końca roku 2008 był diecezjalnym duszpasterzem ewangelizacyjno misyjnym. Od 2003 r. jest Prezesem Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła EA w RP. Od kwietnia 1998 był członkiem X Synodu Kościoła z listy duchownych. Od 2003 r. z nominacji Rady Synodalnej jako Prezes SKiK został członkiem XI Synodu Kościoła. Z listy księży został również wybrany członkiem XII Synodu Kościoła. W dniu 14 kwietnia 2007 r. XII Synod Kościoła wybrał ks. Jerzego Samca Prezesem Synodu. Z tego stanowiska zrezygnował po wyborze na Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, co stało się 17 października 2009 r. podczas obrad szóstej sesji XII Synodu Kościoła. Konsekrowany został przez biskupa Janusza Jaguckiego, biskupa generalnego Milosa Klatika ze Słowacji i biskupa Hansa-Jurgena Abromeita z Ewangelickiego Kościoła Pomorza w Niemczech w Święto Epifanii, 6 stycznia 2010 roku w kościele Świętej Trójcy w Warszawie.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-14 11:26:23
donekT: Gratulacje!
2019-10-14 11:45:41
pogromca ciemnoty: - To sukces, PiS znalazł klucz do serc blisko połowy Polaków. To połączenie trzech elementów: konserwatywnego katolicyzmu, ducha narodowego, skrobiącego o nacjonalizm, oraz potężnego programu socjalnego, czyli rozdawania pieniędzy. To koktajl, który rzeczywiście działa. Te trzy elementy odrywają równą rolę, ale muszą wystąpić razem, żeby zadziałały. Jeśli byłby to tylko program socjalny, bez elementu światopoglądowego i konserwatyzmu, wynik byłby niższy - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ciekawe jak zagłosowali krzewiciele oświecenia w Istebnej hihihi
2019-10-14 11:46:46
pogromca ciemnoty: - To sukces, PiS znalazł klucz do serc blisko połowy Polaków. To połączenie trzech elementów: konserwatywnego katolicyzmu, ducha narodowego, skrobiącego o nacjonalizm, oraz potężnego programu socjalnego, czyli rozdawania pieniędzy. To koktajl, który rzeczywiście działa. Te trzy elementy odrywają równą rolę, ale muszą wystąpić razem, żeby zadziałały. Jeśli byłby to tylko program socjalny, bez elementu światopoglądowego i konserwatyzmu, wynik byłby niższy - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ciekawe jak zagłosowali krzewiciele oświecenia w Istebnej hihi hi
2019-10-14 12:04:18
donekT: krzewiciel ciemnoty, co prezentowane przez Ciebie treści mają wspólnego z tematyką artykuły i osobą ks. Biskupa Jerzego Samca???
2019-10-14 13:25:51
pogromca ciemnoty: Samiec - mocne nazwisko. Pewnie nie jedna rozmodlona katoliczka uległa by takiemu mężczyźnie.
2019-10-14 13:32:23
donekT: krzewiciel ciemnoty, Swoje fałszywe i kłamliwe FREUDYZMY rozgłaszaj w świetlicach pewnej krytyki.
2019-10-14 15:00:33
rainman: Pogromca ciemnoty - jako katolik apeluje do Ciebie - puknij sie w glowe.
2019-10-14 17:00:23
pogromca ciemnoty: Chłopie, to że jesteś katolem to już dawno wiem po twoich ziejących miłością do bliźniego komentarzach. Idź lepiej na jakieś czuwanie modlitewne i posmaruj jakiemuś dżenderowi. Ja jestem wolnym człowiekiem i mam gdzieś twoje apele.
2019-10-15 00:11:32
donekT: krzewicielu ciemnoty, Wszyscy ludzie rodzą się i pozostają wolni i równi. Zastanawia mnie, jak Ty krzewicielu ciemnoty postrzegasz pojęcie wolności?
2019-10-15 09:35:30
pogromca ciemnoty: Następny katol w kolejce.
2019-10-15 16:41:42
donekT: Dziękujemy. Naprawdę "wyczerpująca" odpowiedź... Warto, aby niektórzy operowali pojęciami, które znają. Jak można zauważyć, krzewiciele ciemnoty preferują inną strategię.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: