Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bezpieczne zabawki? 826 zabawek skontrolowanych

Co trzecia zabawka sprawdzona przez Inspekcję Handlową nie spełnia wymagań - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na szczęście uchybienia nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci.

Zabawki powinny być nie tylko fajne, ale i bezpieczne. Na samochodziku, lalce, klockach powinno znajdować się obowiązkowe oznakowanie. Zabawka powinna mieć też dołączoną do siebie instrukcję.

Inspekcja Handlowa w pierwszym kwartale tego roku sprawdziła łącznie 826 zabawek. Zakwestionowała 323, czyli ponad 39 procent. Choć zabawki to nieodłączny element dziecięcego świata, co trzecia sprawdzona przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK zabawka nie spełnia wymagań. 

Najczęściej zastrzeżenia dotyczą braku informacji o tym kto jest producentem, importerem i wprowadził produkt do obrotu. - Zastrzeżenia najczęściej wzbudzał brak lub niezasadne umieszczenia ostrzeżenia „0-3”, które oznacza, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci w tym wieku, nieprawidłowo sformułowane lub wskazane nieistniejące ryzyko. Ponadto z uwagi na brak informacji o producencie lub importerze zabawki, utrudnione było ustalenie kto jest odpowiedzialny za jej wprowadzenie na rynek. W 9 zabawkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia ftalanów, substancji chemicznych stosowanych do zmiękczania części plastikowych. Były to produkty wprowadzone do obrotu, zarówno przed jak i po wejściu w życie nowych przepisów – informuje UOKiK. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina - wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka, obejrzyj dokładnie szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych, sprawdź czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim.  

W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa. Jeśli mamy podejrzenia co do tego, że zabawka którą bawi się nasze dziecko nie jest bezpieczna możemy zgłosić ten fakt do do Inspekcji Handlowej, bądź zawiadomić UOKiK. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: