Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie (tymczasowe) rondo

Powiat cieszyński przymierza się do zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Bielskiej i Wiślańskiej w Cieszynie. Ma ona upłynnić ruch, szczególnie dla pojazdów nadjeżdżających od strony Goleszowa.

Skrzyżowanie ulic Wiślańskiej i Bielskiej w Cieszynie jest jednym z bardziej obciążonych miejsc na drogach powiatu. Osoby nadjeżdżające od strony Goleszowa, skręcając w lewo w kierunku centrum miasta, muszą czekać na wolny przejazd. Każdy, kto kiedykolwiek jechał w godzinach porannych, bądź popołudniowych tym odcinkiem wie, że musi doliczyć dodatkowe kilka minut na postój. Korek nierzadko sięga stawów na Gułdowach. Kilkusetmetrowy sznur samochodów w żółwim tempie przesuwa się do przodu.

W ubiegłym roku o rozwiązanie tego problemu komunikacyjnego, z wnioskiem do burmistrza Cieszyna, wystąpił miejski radny Stanisław Pońc. Wówczas sugerował budowę w tym miejscu ronda. W odpowiedzi Bogdan Ścibut, Zastępca Burmistrza Cieszyna napisał, że zadanie to może zaplanować jedynie zarządca tych dróg, czyli Zarząd Powiatu Cieszyńskiego. Jak dalej czytamy, na wymienionym terenie obowiązuje Plan Zagospodarowania Przestrzennego, zatwierdzony w czerwcu 2007 roku. Zgodnie z nim docelowa przebudowa skrzyżowania przyjęta została przyjęta jako skrzyżowanie bezkolizyjne, dwupoziomowe typu 'trąbka'.

Cieszyńskie starostwo w ostatnim czasie opiniowało projekt zmiany ruchu w tym miejscu, jak tłumaczy Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Janusz Król – w budżecie powiatu mieliśmy środki na projekt tego skrzyżowania. Jednak na pełny projekt i inwestycję w tym momencie nas nie stać. Próbujemy wdrożyć tymczasową organizację ruchu, która jednak mogłaby funkcjonować przez dłuższy okres.

Na czym ma polegać zmiana? Na budowie tymczasowego ronda i wprowadzeniu ruchu okrężnego na skrzyżowaniu tych dwóch ulic. Czyli wyznaczenie ronda, odpowiednie oznakowanie tego miejsca. Przede wszystkim ma nam dać to odpowiedź na pytanie, czy jest to dobry kierunek. Czy poprawi się płynność na tym skrzyżowaniu, liczymy, że tak - mówi szef starostwa.

Projekt tymczasowego ronda już jest, trwa zatwierdzanie projektu organizacji ruchu. Starosta nie ukrywa, że pojazdy jadące ulicą Bielską, szczególnie od strony zjazdu z S52 będą musiały zwolnić – często się rozpędzają i trudno się włączyć z drogi prowadzącej od strony Goleszowa. Ruch będzie wolniejszy, ale płynny dla każdej ze stron - mów Król.

Tymczasowe rondo ma powstać jeszcze w tym roku. W związku z tym, że nie będzie ona wiązała się z pracami ziemnymi, ma nie pociągnąć dużych nakładów finansowych. Jeśli pomysł się sprawdzi, w kolejnych latach skrzyżowanie będzie przebudowane – deklaruje starosta.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-02 19:15:53
Przepierón: NARESZCIE, ale i tak sie będą tłuc, przecież kibole drogowi nie mogą czekać , muszą szybko dojechać do celu, posiedzieć w aucie, pobawić się smartfonem a następnie z dopy spadającymi galotami ruszać się jak mucha w smole.
2016-11-02 19:18:06
dagmara011: debilu do-przepieron matol z ciebie i tyle
2016-11-02 19:37:41
Przepierón: Z ciebie jeszcze większy
2016-11-02 19:44:15
jestemzmiasta10: Oby tylko projektu oznakowania nie robiła ta sama osoba co w Skoczowie w rejonie byłego dworca PKS. Jeden znak nakazu jazdy na wprost jest znowu do wykorzystania, więc żeby specjalista od oznakowania nie próbował go tym razem w Cieszynie postawić, bo nigdzie nie zajedziemy.
2016-11-02 20:46:34
krolik bugs: Tym specjalistą od oznakowania to nikt inny jak Pani dyr PZDP
2016-11-02 21:41:04
TomLem: Dobre ! Innowacja !!! Cyt."w budżecie powiatu mieliśmy środki na projekt tego skrzyżowania. Jednak na pełny projekt i inwestycję w tym momencie nas nie stać. " Czyli ? Sprawdziliście pomysł na Jabłonnej w Cieszynie koło Castoramy i wyszły same oszczędności, tj pięć kilogramów białej farby i trzy znaki ruch okrężny. Jak wiadomo z doświadczenia życiowego, prowizorki najdłużej wytrzymują a w tym wypadku można myśleć o następnych " projektach" na które zapewnicie budżet, wystarczający na papier na którym zostanie sporządzony i może pięć kilogramów białej farby. Panie Starosto, a może Bruksela pomoże finansowo, bo powiat stać na gadaninę i papier na którym tą paplaninę zapisuje.
2016-11-02 22:43:58
mizioz: Nie zapominajcie o natężeniu ruchu ciężarówek ze strefy przemyslowej z Bazanowic ktore to tymczasowe rondo rozjezdza
2016-11-03 05:21:47
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Od jakiegos czasu czytam komentarze przepierona i doszedlem do wniosku ze on jest jeszcze madrzejszy niz rysiek z klanu czy alfa i omega rysio z nowoczesnej!jaki to doskonaly i wszechwiedzacy ale jakie madrosci w kazdym artykule ,normalnie ideał---jest takie powiedzenie ze jak cos jest na wszystko to znaczy ze jest do niczego
2016-11-03 09:17:13
Przepierón: @wodz dziewieciu niedzwiedzi,<br />jeżeli widzisz moje komentarze \&quot;w kazdym artykule\&quot; radziłbym ci się udać do dobrego specjalisty gdyż takie choroby jak przywidzenia i halucynacje trzeba leczyć.<br /><br />PS<br />Dzięki temu że ja napisałem jeden komentarz, ty i ten drugi troll płci żeńskiej również mógł sobie niekomentując napisanego przez redaktora artykułu komentarz napisać. Rozumiem że prawda w oczy kole i się w was krew gotuje czytając mój szczery, opisujący ułomnych gimbusów komentarz.
2016-11-03 10:35:30
ibis: Wodzu. .....ale przynajmniej zna na klawiaturze lokalizację klawisza \'Alt\'. ...........a ty?
2016-11-03 10:49:59
butapirazol: Przpierón, tylko spokojnie, nie denerwuj się! Miej świadomość, że reprezentujesz znaczną część społeczeństwa. Oszczędzaj nerwów i niepotrzebnych uniesień unikaj. Ja jestem za tym, co piszesz od zawsze, nooo prawie ;) ale unikaj wulgaryzmów bo i po co m.in.osiągać poziom tych, co Cie prowokują. Jesteś oryginalny i masz to coś, czego większości krzykaczom brakuje. Trzymaj dalej swój kurs \&quot;Stary\&quot;<br />
2016-11-03 11:31:21
rambo11: To niech od razu zrobia droge od stacji do miejsca gdzie kerchery sprzedawali bo ta droga błaga aż o naprawe, jakby tamtędy jezdził ktos z urzędu to by juz dawno była zrobiona.
2016-11-03 13:39:48
mati024: Przepierón, najpierw to trzeba ludzi nauczyć jeździć bo inaczej nawet dwa ronda nic nie dają. Jeżdżę tam codziennie i jak widzę baranów którzy mają lewą stronę wolną ale z góry prawym pasem jedzie ktoś, to zamiast włączyć się na lewy pas to czeka nie wiem na co. Poza tym gdyby miszczowie kierownicy nauczyli się używać kierunkowskazów to też korki by były mniejsze. Ale jak to w naszym kraju bywa, wszyscy narzekają ale sami nic nie robią żeby innym ułatwić i upłynnić ruch. Cwaniactwo i buractwo i tyle w temacie.
2016-11-03 15:09:35
krolik bugs: Rondo powinno być już tam 10 lat temu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: