Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie taniej

To rzadkość: będzie taniej! Firmy, które zabiegają o wykonanie odwiertu geotermalnego w Grodźcu, złożyły dodatkowe oferty i są one niższe od pierwotnych. Jasienica zapłaci mniej.

 

Potencjalni wykonawcy początkowo wycenili swe usługi dość drogo. Spółka z Warszawy chciała  17,78 mln zł, a z Piły na 19,57 mln zł. Obecnie obie firmy złożyły oferty dodatkowe. Są znacznie niższe. W informacji z ich otwarcia wójt Jasienicy Janusz Pierzyna podał, że warszawski oferent chciałby otrzymać 15,19 mln zł, a pilski 14,9 mln zł. Znaczy to, że wykonanie zadania będzie znacznie tańsze. 

Samorząd ma na odwiert blisko 15 mln złotych, które pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę podpisano jeszcze w sierpniu 2021.  Firma, z którą podpisana zostanie umowa, będzie miał rok, by wykonać otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy wód termalnych o głębokości blisko 2 km, a także opracować dokumentację hydrogeologiczną. Komplet badań i analiz pozwoli Jasienicy rozpocząć starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych i umożliwi wystąpienie o koncesję na ich eksploatację.

Wiele wskazuje, że w rejonie Grodźca znajdują złoża wód geotermalnych o ogromnym potencjale wykorzystania gospodarczego. Temperatura może wynosić między 70 i 90 st. C.

Geotermia to jeden z fundamentów planu utworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym. Gorące źródła pozwolą uruchomić baseny z ciepłą i leczniczą wodą. Mogłyby też być wykorzystane do ogrzewania domów.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-02-02 10:45:50
Po Prostu: hahaha, taniej już było, po prostu :D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: