Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Nowe władze wydziału na UŚ

Dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ, została nową dziekan Wydziały Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pracami wydziału znajdującego się w Cieszynie będą też kierować dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ, która została prodziekan ds. nauki i twórczości artystycznej, dr Ilona Fajfer-Kruczek - prodziekan ds. kształcenia i studentów oraz dr hab. Natalia Pawlus, prof. UŚ - prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.

Katarzyna Marcol jest antropolożką kultury związaną z cieszyńskim wydziałem od 2000 roku. W latach 2012-2016 pełniła funkcję prodziekana do spraw promocji i współpracy ze środowiskiem lokalnym, a naukowo zajmuje się folklorystyką, ekologią kulturową i antropologią lingwistyczną. Pracę badawczą prowadzi na terenie historycznych granic Śląska Cieszyńskiego oraz serbskiego Benatu.

Magdalena Szyndler jest z kolei etnomuzykolożką, folklorystką i pedagożką, gra też na skrzypcach. Do tej pory pełniła funkcję dyrektor Instytutu Sztuk Muzycznych oraz Centrum Badań Interdyscyplinarnych nad Folklorem Karpat. Propaguje i bada folklor Śląska Cieszyńskiego.

Ilona Fajfer-Kruczek jest natomiast pedagożką specjalną i socjoterapeutką badającą zagadnienia wykluczenia społecznego. Na Uniwersytecie Śląskim pracuje od 2006 roku, a ponadto angażuje się w działania społeczne na rzecz osób potrzebujących, społeczności akademickiej oraz współpracy instytucjonalnej. Pracuje też jako terapeutka z osobami z niepełnosprawnościami oraz niedostosowaniem społecznym.

Natalia Pawlus jest artystką zajmującą się przede wszystkim linorytem, a także rysunkiem i malarstwem. Jej prace wystawiane były nie tylko w Polsce, ale też w Meksyku, Chinach, Czechach i Włoszech, zebrała też wiele nagród w kraju i za granicą. Na UŚ pracuje od 2008 roku, a od 2017 prowadzi wykłady i zajęcia na uniwersytetach w Chinach.

KR/na podst. mat. pras. 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: