Cieszyn. Nowe władze wydziału na UŚ
Pracami wydziału znajdującego się w Cieszynie będą też kierować dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ, która została prodziekan ds. nauki i twórczości artystycznej, dr Ilona Fajfer-Kruczek - prodziekan ds. kształcenia i studentów oraz dr hab. Natalia Pawlus, prof. UŚ - prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.
Katarzyna Marcol jest antropolożką kultury związaną z cieszyńskim wydziałem od 2000 roku. W latach 2012-2016 pełniła funkcję prodziekana do spraw promocji i współpracy ze środowiskiem lokalnym, a naukowo zajmuje się folklorystyką, ekologią kulturową i antropologią lingwistyczną. Pracę badawczą prowadzi na terenie historycznych granic Śląska Cieszyńskiego oraz serbskiego Benatu.
Magdalena Szyndler jest z kolei etnomuzykolożką, folklorystką i pedagożką, gra też na skrzypcach. Do tej pory pełniła funkcję dyrektor Instytutu Sztuk Muzycznych oraz Centrum Badań Interdyscyplinarnych nad Folklorem Karpat. Propaguje i bada folklor Śląska Cieszyńskiego.
Ilona Fajfer-Kruczek jest natomiast pedagożką specjalną i socjoterapeutką badającą zagadnienia wykluczenia społecznego. Na Uniwersytecie Śląskim pracuje od 2006 roku, a ponadto angażuje się w działania społeczne na rzecz osób potrzebujących, społeczności akademickiej oraz współpracy instytucjonalnej. Pracuje też jako terapeutka z osobami z niepełnosprawnościami oraz niedostosowaniem społecznym.
Natalia Pawlus jest artystką zajmującą się przede wszystkim linorytem, a także rysunkiem i malarstwem. Jej prace wystawiane były nie tylko w Polsce, ale też w Meksyku, Chinach, Czechach i Włoszech, zebrała też wiele nagród w kraju i za granicą. Na UŚ pracuje od 2008 roku, a od 2017 prowadzi wykłady i zajęcia na uniwersytetach w Chinach.
KR/na podst. mat. pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.