Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Będzie górniczy protest

Górnicy szykują demonstrację w Ostrawie. Będą protestować przeciwko planom obcięcia im pensji o 20 procent i zamiarowi OKD zamknięcia kopalni Pasków. Spółka Spółka OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Republice Czeskiej. Sporą część pracowników stanowią górnicy z Polski

Górnicy szykują demonstrację w Ostrawie. Będą protestować przeciwko planom obcięcia im pensji o 20 procent i zamiarowi OKD zamknięcia kopalni Pasków. Spółka Spółka OKD jest jedynym producentemwęgla kamiennego w Republice Czeskiej. Sporą część pracowników stanowią górnicy z Polski

Demonstracja w sprawie zachowania miejsc pracy i uczciwej wypłaty” odbędzie się 17 września. Ruszy o godz. 15.10 sprzed parkingu przy stadionie Bazaly. Protestujący przejdą na Rynek Prokeša w centrum Ostrawy, gdzie swoją siedzibę ma spółka OKD. Na rynku zaplanowano przemówienia.

Zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętna obecna sytuacja. Do wprowadzenia zmian potrzebna jest siła nas wszystkich – przekonują na swojej stronie internetowej związki zawodowe kopalni Pasków.

Do tej pory związkom zawodowym nie udało się dojść do porozumienia z kierownictwem spółki w sprawie układu zbiorowego. OKD nie zgodziło się na obniżenie płac jedynie o 7 procent, jak proponowali związkowcy. Na czwartek zaplanowano dalszą część pertraktacji. Wysokość wypłaty to jednak nie jedyne zmartwienie górników. Wisi nad nimi także groźba zamknięcia kopalni.

- Nawet w przypadku, że zapadłaby decyzja o wygaszeniu kopalni, firma w ubiegłych tygodniach zadeklarowała, że wydobycie byłoby kontynuowane jeszcze przez cały 2014 rok. Część pracowników, którzy nie byliby już potrzebni w „Paskowie”,  znalazła by możliwość zatrudnienia w karwińskich kopalniach OKD. Największy problem Kopalni „Pasków” to to, że wobec trudnych warunków geologicznych eksploatacja węgla odbywa się tu z najwyższymi kosztami w ramach OKD. Koszty wydobycia wyraźnie przewyższają cenę, za którą można węgiel przy obecnej sytuacji na rynku sprzedać. Każda wydobyta tona przynosi w ten sposób firmie stratę kilku set koron – informuje rzeczniki spółki  Marek Síbrt

W związku z całościową restrukturyzacją OKD (której częścią jest także nowa struktura organizacyjna, przeprowadzka z centrum Ostrawy do Kopalni „Darków” oraz utworzenie jednego centralnego managementu dla wszystkich kopalń) doszło również do kilku zmian w najwyższym kierownictwie firmy.

Wśród pracowników OKD sporą cześć załogi stanowią górnicy z Polski.  Zarząd ma podjąć decyzję w sprawie   Kopalni "Pasków" w perspektywie najbliższych tygodni.

Głos Ludu/ox.pl
 


 

źródło: Głos Ludu/ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: