Będzie druga tura
Według sondaży będzie druga tura. Spotkają się w niej Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński – zwycięzcy dzisiejszego głosowania. Za TVN, TVP i Polsatem publikujemy wstępne sondaże wyborcze, które komentuje politolożka Agnieszka Rozner.
Oficjalne wyniki PKW poznamy najwcześniej nad ranem.
Politolożka Agnieszka Rozner komentuje wyniki sondażowe wyborów prezydenckich.
Łukasz Grzesiczak: Wstępne wyniki wyborów mogły zaskoczyć?
Agnieszka Rozner: Wyniki pochodzące z sondaży raczej potwierdziły wcześniejsze przewidywania. Jedyne, co wyraźnie zaskoczyło, to pozytywny wynik Grzegorza Napieralskiego, który zdobył poparcie w granicach 14 %.
Mówiło się, że Komorowski może wygrać te wybory w pierwszej turze. Nie pomogło nawet poparcie Cimoszewicza na finiszu...
Relatywnie krótki czas i wyjątkowo precedensowy charakter wyborczej kampanii przesądziły o tym, że była ona w większej mierze konfrontacją wizerunków (bądź, jak nie bez złośliwości powtarzali niektórzy – garniturów..). Kampania nie miała natomiast postaci rzetelnego merytorycznego sporu. Zestawienie wizerunków, bez wątpienia, działa na niekorzyść Bronisława Komorowskiego, nawet poparcie Cimoszewicza niewiele mogło tu pomóc. W starciu masek, paradoksalnie nienajgorzej wypadł prezes PiS (33,2% SMG KRC). Wynik Komorowskiego (45,7% SMG KRC) dla członków Platformy pod tym względem powinien być zadowalający. Wydaje się nawet, że nie mógł być lepszy.
Czy Jarosław Kaczyński przegrywający o 5 punktów procentowych w sondażu TNS OBOP nie jest paradoksalnie zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich?
W chwili obecnej powinniśmy chyba delikatnie ostudzić ton komentarzy, ciągle mamy do czynienia jedynie z wynikami sondaży, a nie podliczonymi głosami. W ich świetle Jarosław Kaczyński uzyskał zupełnie niezły wynik, tak naprawdę jednak o klasie kandydatów zdecyduje kształt walki przed II turą. Spór niewątpliwie nabierze impetu i wówczas przekonamy się, kto jest faktycznym zwycięzc. Okaże się kto jest autorem najskuteczniejszej kampanii, czyje działania były najefektowniejsze, a czyje tylko spektakularne. Bo to nie zawsze bywa tożsame.
Kampania się zaostrzy?
Bez wątpienia i to z kilku względów. Po pierwsze, nieco oddalamy się już od tragedii, które zaważyły na barwie i tonie kampanii przed I turą. Kandydaci nie zawahają się przed zaostrzeniem kampanii wyborczej, szczególnie w jej warstwie pojęciowej.. Po drugie, juz po ogłoszeniu pierwszych wstępnych wyników, słychać wyraźne głosy samych kandydatów mówiące o faktycznie istniejących między nimi różnicach. Główni adwersarze, kwalifikowani jako kandydaci prawicy, będą starali się wyostrzyć różnice, by pozyskać głosy elektoratu mniej lub bardziej odległego od prawicy, z którą są identyfikowani.
Rozmawiał Łukasz Grzesiczak
Agnieszka Rozner – politolożka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie prowadzi badania m.in. nad teorią demokracji. Absolwentka Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Wyniki sondażowe wyborów prezydenckich 20 czerwca 2010.
TVN (SMG KRC):
Bronisław Komorowski - 45,7 %
Jarosław Kaczyński - 33,2 %
Grzegorz Napieralski – 13,4 %
Janusz Korwin-Mikke - 2,3 %
Waldemar Pawlak - 1,8 %.
Andrzej Lepper - 1,4 %.
Andrzej Olechowski - 1,2 %
Marek Jurek - 0,7 %
Kornel Morawiecki - 0,1 %
Bogusław Ziętek - 0,1 %
TVP (TNS OBOP):
Bronisław Komorowski - 40,7 %
Jarosław Kaczyński – 35,8 %
Grzegorz Napieralski – 14,0 %
Janusz Korwin-Mikke - 3 %
Waldemar Pawlak – 1,9 %.
Andrzej Olechowski - 1,6 %
Marek Jurek - 1,3 %
Andrzej Lepper - 1,2 %.
Bogusław Ziętek - 0,3 %
Kornel Morawiecki - 0,2 %
Polsat (Homo Homini):
Bronisław Komorowski - 44,5 %
Jarosław Kaczyński – 34,3 %
Grzegorz Napieralski – 13,5 %
Waldemar Pawlak – 2,1 %.
Andrzej Olechowski - 2 %
Janusz Korwin-Mikke – 1,9 %
Marek Jurek – 0,9 %
Andrzej Lepper – 0,8 %.
Bogusław Ziętek - 0 %
Kornel Morawiecki - 0 %
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.