Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Likwidują połączenie, zapowiadana blokada

Przewozy Regionalne likwidują połączenia. Od 1 marca brak będzie pociągów relacji m.in. Czechowice - Cieszyn - Czechowice. Obrońcy połączeń kolejowych i autobusowych zapowiadają blokadę ''wiślanki''.

Przypomnijmy, w kwietniu ubiegłego roku, po trwającym niemal miesiąc sporze na linii Urząd Marszałkowski - Przewozy Regionalne, zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie założeń rozkładu jazdy 2011/2012. Nie zlikwidowano połączeń regionalnych, jednak umowa obowiązywała tylko przez pół roku, teraz pociągi znikną - Przewozy Regionalne likwidują ogółem aż 100 połączeń.

14 lutego 2012 roku zarząd Województwa podjął decyzję o ograniczeniu kursowania pociągów regionalnych w obowiązującym rozkładzie: - Wstrzymanie kursowania pociągów nastąpi w dwóch etapach: pierwszy od 1 marca, drugi od 1 czerwca 2012 roku. W sumie zniknie prawie sto połączeń kolejowych, m.in. na trasach: Bielsko-Biała – Czechowice-Dziedzice – Pszczyna – Rybnik, Czechowice-Dziedzice – Cieszyn, Rybnik – Chałupki, Częstochowa – Lubliniec – Opole oraz Bytom – Gliwice. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie zaprezentowany pasażerom najpóźniej na tydzień przed wejściem w życie planowanych zmian - informują Przewozy Regionalne w komunikacje na oficjalnej stronie.

Skutki takich decyzji mogą być przykre: - Dojdzie do regresu gospodarczego w wyniku braku sprawnej komunikacji publicznej, zwiększeniu bezrobocia oraz spadku ruchu turystycznego - prognozują organizatorzy akcji protestacyjnej przeciw likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim (profil akcji na FB). 2 marca zorganizowany zostanie protest w okolicach przejścia dla pieszych w Ustroniu Nierodzimiu (okolice firmy Mokate): - Szanowni mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego ponownie władze wypięły na was część ciała na cztery litery - głosi początek komunikatu na stronie Cieszyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei: - Jeżeli nas popierasz przyjdź w piątek 2 marca (około godziny 13) w okolice przejścia dla pieszych w Ustroniu Nierodzimiu w okolice firmy Mokate. Potrzebujemy około 40 osób, będziemy na ile to możliwe blokować ruch aut. Protest będzie legalny, zgłoszony wcześniej na policji - namawia Przemysław Szczepanek z CSMK

Jak twierdzi miłosnik kolei, problem jest o wiele głębszy: - Tu nie chodzi tylko o połaczenia kolejowe, nasz region jest niezauważany inwestycyjnie. To, co sie stanie 1 marca to katastrofa dla regionu. Moim zdaniem za zaistniałą sytuację w komunikacji Śląska Cieszyńskiego ponosi władza, która patrzy zbyt krótkowzrocznie na tę kwestię. Już 8 stycznia wysłaliśmy (chodzi o CSMK - przyp. red.) do Marszałka pismo w tej sprawie, do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi - mówi Szczepanek i dodaje: - Nie chcemy zrobić na złość kierowcom, chcemy by nasz protest przeciw likwidacji połączeń i marginalizacji południowej części województwa został zauważony, by przestano traktować region po macoszemu. Jeśli protest nie odniesie porządanych rezultatów, będziemy organizować takie akcje aż do skutku.

Poniżej lista odwołanych połączeń z regionu:

Plik pdf

Pisaliśmy także:
A jednak strajk: staną pociągi
Katowice-Wisła bez pociągów
Marszałek: Brak wizji na kolei
Zostaną dwa pociągi
Kolej: zmian nie będzie
Do Wisły Elfem

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: