Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Będą nas spisywać

Od 8 kwietnia br. do 30 czerwca możemy się spodziewać w domu wizyty rachmistrzów spisowych. 1 kwietnia br. rusza bowiem narodowy spis ludności i mieszkań.

Zanim dojdzie do spisu rachmistrzowie wyruszą w dniach 1-17 marca na obchody. Nie będą oni wtedy jednak odwiedzali domów. Podczas obchodu przedspisowego rachmistrz spisowy zaznajomi się z przydzielonym mu obszarem oraz zweryfikuje przygotowane przez służby statystyki publicznej oraz urzędy gmin wykazy adresów budynków. W czasie obchodu przedspisowego rachmistrz będzie dysponował również mapą przydzielonego terenu z zaznaczonymi budynkami do weryfikacji. Sprawdzi aktualność i poprawność adresów oraz dopisze adresy budynków istniejących, których brak jest na wykazie i na mapie, ewentualnie usunie nieistniejące budynki.

Po co ten spis?
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego czytamy: Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Kogo obejmie spis?
Wszystkich, niezależnie, czy mają miejsce zamieszkania, czy nie. Jedynym wyjątkiem są szefowie personelu dyplomatycznego i urzędów państw obcych oraz ich rodziny.

O co będą pytać?
Dane podstawowe: personalia, miejsce zameldowania, zamieszkania, wiek, edukacja, aktywność ekonomiczna, dojazd do pracy, źródła utrzymania, niepełnosprawność, obywatelstwo, wyznanie itp.

Czy musimy odpowiadać?
Musimy. Jesteśmy obowiązani do udzielania "ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu" (Ustawa z dn. 4 macra 2010 roku o o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r.). Informacji o osobach małoletnich musi udzielić osoba dorosła, za osobę nieobecną informacji udziela inna pełnoletnia osoba z nią zamieszkała.

Możemy odmówić odpowiedzi na pytania dotyczące:
1) pozostawania w związku nieformalnym;
2) wyznania — przynależności wyznaniowej;
3) liczby żywo urodzonych dzieci oraz planów prokreacyjnych,
4) niepełnosprawności.


Kiedy będzie spis?

- Obchód przedspisowy w dniach 1-17 marca 2011 (w tym czasie rachmistrzowie nie będą odwiedzać mieszkań).
- W dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. rachmistrze spisowi przeprowadzać będą wywiady bezpośrednie przy wykorzystaniu przenośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w aplikacje niezbędne do przeprowadzenia spisu. Urządzenia te będą wykorzystywać również w trakcie obchodu przedspisowego.


Uwaga na oszustów

GUS ostrzega przed oszustami, którzy mogą wykorzystać spis, do przestępstwa. Jak rozpoznać prawdziwego rachmistrza?

- Należy pamiętać, że w trakcie realizacji prac związanych ze spisem rachmistrz spisowy zobowiązany jest nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem. Dodatkowo opatrzony on będzie pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który wydal identyfikator. W swojej pracy Rachmistrz posługuje się terminalem mobilnym, na którym uzupełnia wszystkie pozyskane od respondenta informacje. Jedyną formą zbierania danych podczas spisu jest forma elektroniczna. W celu potwierdzenia tożsamości rachmistrza można skontaktować się z pracownikami właściwego terytorialnie Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego lub Gminnego Biura Spisowego znajdującego się przy każdym urzędzie gminy - informuje Rzecznik Prasowy Prezesa GUS, Władysław Wiesław Łagodziński.


Język: śląski,

narodowość: śląska?

Na spory opór mogą natknąć się rachmistrzowie z naszego województwa. W rubryce "narodowość" nie ma bowiem możliwości wpisania "śląska", a tak właśnie w 2002 roku w Spisie Powszechnym podało ponad 173 tysiące osób. W formularzu będzie jednak rubryka z możliwoscią odpowiedzi "inna" i - jeśli ktoś się z taką utożsamia - może podać "śląska".

W kwestii języka regionalnego jest podobnie - wybór mają jak na razie jedynie Kaszubi, których język został uznany prawnie jako regionalny w 2005 roku. O to samo walczy dialekt śląski.  Podczas poprzedniego spisu około 60 tys. Ślązaków uznało dialekt śląski za samodzielny język. By uniknąc podobnych nieporozumień, na spisie mogą znaleźć się takie pytania (źródło: GUS, Notatka na posiedzenie Komisji  Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP w dniu 27 października 2010r.) :

Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu? (język używany w codziennych kontaktach domowych z osobami najbliższymi - nie mylić ze znajomością języków obcych)
1) wyłącznie polskim
2) polskim i innym niż polski (podać jakim)
[słownik języków + możliwość własnego zapisu ]
[możliwość wskazania dwóch języków niepolskich]

3) wyłącznie innym(i) niż polski (podać jakim/i)
[słownik języków + możliwość własnego zapisu]
 [możliwość wskazania dwóch języków niepolskich]

Jaki jest Pan(i) język ojczysty?
1) język polski
2) język inny niż polski (podać jaki)
[słownik języków + możliwość własnego zapisu]
Słownik języków będzie zawierał ok. 360 pozycji.A może jesteś Jediistą?

To, czy podczas spisu podamy nasze wyznanie, zależy od nas. Ktoś może zadeklarować wyznanie, które nie istnieje, jak miało to miejsce w Wielkiej Brytanii. Podczas spisu ludności w 2001 roku na Wyspach podawano "Jedi" (chodzi oczywiście o pojecie zaczerpnięte z cyklu "Gwiezdne Wojny") jako odpowiedź na pytanie o religię. W Anglii i Walii 390 127 osób, czyli 0,7 proc. respondentów przyznało się do tej religii, co dało jej status czwartej religii w kraju. W wielu krajach, m.in. w Czechach, dąży się do formalnej rejestracji "Jediizmu" jako religii.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: