Batikowe pisanki
Metoda batikowego wykonywania pisanek polega na nanoszeniu gorącego wosku pszczelego na powierzchnię jajka, a następnie na poddanie go kąpieli w barwniku. Woskiem można wykonać wiele wzorów, które będą chronione przed barwnikiem, w związku z czym różnica w kolorach będzie znaczna. Po wyjęciu jajka z barwnika nadmiar cieczy należy usunąć i w ten sposób uzyskuje się wielkanocne pisanki.
Zdobienie pisanek na zasadzie nanoszenia wzorów przy zastosowaniu gorącego wosku najprawdopodobniej narodziło się na wchodzie Polski, jednak z czasem tego typu zdobienie świątecznych jajek stało się popularne w całym kraju. W innych kulturach (przykładowo na Jawie) metodę batikową stosuje się również w celu barwienia tkanin.
- Batikowej metody zdobienia pisanek nauczyła mnie koleżanka. Okazało się stosunkowo prostym sposobem. Oczywiście trzeba uzyskać pewną wprawę w tworzeniu wzorów, jednak z czasem można wykonywać coraz bardziej zaawansowane wzory. Najpopularniejsze są wzory wykonywane z kresek i kropek, gdyż wosk najłatwiej rozprowadzać w ten sposób, jednak dowolność kompozycji jest olbrzymia, w związku z czym pisanki potrafią być piękne i znacznie różnić się od siebie – tłumaczyła Sylwia grudzień.
Prowadząca zajęcia na co dzień zajmuje się muzealnictwem, konkretnie jest etnologiem w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Pisanki wykonuje hobbystycznie, jak sama wskazuje, dziś większości rzeczy można nauczyć się dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, w związku z czym metodę batikowego zdobienia pisanek doskonaliła właśnie przy zastosowaniu komputera.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.