Badają zgliszcza, zbierają pieniądze
Przypomnijmy, 2 sierpnia br. spłonął jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Śląska Cieszyńskiego, o czym pisaliśmy: Spłonął XVI-wieczny kościół [wideo]. Jak się okazało parę dni później, budynek padł ofiarą podpalaczy [pisaliśmy również: Zatrzymano podpalaczy].
- Od pierwszej chwili od nieszczęścia współpracujemy z Ministerstwem Kultury i konserwatorem i pomagamy Biskupstwu Ostrawsko-Opawskiemu w tym, co jest w naszych siłach i możliwościach, aby odbudowa kościoła przebiegła jak najszybciej – mówi Burmistrz Trzyńca, Věra Palkovská.
- Zaraz po zdarzeniu rozpoczęła się wielka fala solidarności. W porozumieniu z biskupstwem zdecydowaliśmy więc rozpocząć zbiórkę na odbudowę kościoła. Po niecałym tygodniu zbiórki na konto spłynęło 630 tysięcy koron (około 102 tysiące złotych – przyp.red.). Poszczególne wpłaty wahają się od korony do 150 tysięcy koron. Spotykamy się z ogromną solidarnością zarówno ze strony osób prywatnych, jak i firm, a nawet miast. Doceniamy tę solidarność i dziękujemy za wsparcie. Kościół w Gutach był nie tylko najstarszym zabytkiem w naszym mieście, ale i klejnotem historycznym Śląska Cieszyńskiego – powiedziała Věra Palkovská, dodając, że informacje o wysokości składek będzie na bieżąco przekazywana. Pieniądze na odbudowę kościoła będzie można składać również podczas koncertu charytatywnego Serce Europy, który odbędzie się 24 września – część pieniędzy zostanie tradycyjnie przekazana potrzebującym, część trafi na odbudowę.
Według informacji biskupstwa, nowy kościół mógłby stać już za dwa lata [zobacz: Odbudują kościół za dwa lata ]. Na razie trwają prace - fachowcy badają i dokumentują szczegóły dotyczące konstrukcji obiektu, rozmiary budulca oraz sposoby łączenia poszczególnych elementów stosowanych w przeszłości, co pozwoli na najdokładniejszą, na ile się da, rekonstrukcję obiektu. Wszystkie belki składowane są w budynku remizy strażackiej w Trzyńcu, które miasto udostępniło biskupstwu.
Choć kościółka w Gutach już nie ma, dzięki przeprowadzonym parę lat wcześniej pracom renowacyjnym i dokumentacyjnym, można nadal zwiedzać go wirtualnie: http://prohlidky-virtualni.cz/guty/
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.