Badają zgliszcza, zbierają pieniądze

Podczas gdy trwają prace porządkowe na miejscu pożaru i badane są niedopalone resztki z kościółka w Gutach - mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i firmy wspierają jego odbudowę. Zebrali już ponad 600 tysięcy koron. - Dziękujemy za solidarność - mówi Burmistrz Trzyńca, Věra Palkovská.

Przypomnijmy, 2 sierpnia br. spłonął jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Śląska Cieszyńskiego, o czym pisaliśmy: Spłonął XVI-wieczny kościół [wideo]. Jak się okazało parę dni później, budynek padł ofiarą podpalaczy [pisaliśmy również: Zatrzymano podpalaczy].

- Od pierwszej chwili od nieszczęścia współpracujemy z Ministerstwem Kultury i konserwatorem i pomagamy Biskupstwu Ostrawsko-Opawskiemu w tym, co jest w naszych siłach i możliwościach, aby odbudowa kościoła przebiegła jak najszybciej – mówi Burmistrz Trzyńca, Věra Palkovská.

- Zaraz po zdarzeniu rozpoczęła się wielka fala solidarności. W porozumieniu z biskupstwem zdecydowaliśmy więc rozpocząć zbiórkę na odbudowę kościoła. Po niecałym tygodniu zbiórki na konto spłynęło 630 tysięcy koron (około 102 tysiące złotych – przyp.red.). Poszczególne wpłaty wahają się od korony do 150 tysięcy koron. Spotykamy się z ogromną solidarnością zarówno ze strony osób prywatnych, jak i firm, a nawet miast. Doceniamy tę solidarność i dziękujemy za wsparcie. Kościół w Gutach był nie tylko najstarszym zabytkiem w naszym mieście, ale i klejnotem historycznym Śląska Cieszyńskiego – powiedziała Věra Palkovská, dodając, że informacje o wysokości składek będzie na bieżąco przekazywana. Pieniądze na odbudowę kościoła będzie można składać również podczas koncertu charytatywnego Serce Europy, który odbędzie się 24 września – część pieniędzy zostanie tradycyjnie przekazana potrzebującym, część trafi na odbudowę.

Według informacji biskupstwa, nowy kościół mógłby stać już za dwa lata [zobacz: Odbudują kościół za dwa lata ]. Na razie trwają prace - fachowcy badają i dokumentują szczegóły dotyczące konstrukcji obiektu, rozmiary budulca oraz sposoby łączenia poszczególnych elementów stosowanych w przeszłości, co pozwoli na najdokładniejszą, na ile się da, rekonstrukcję obiektu. Wszystkie belki składowane są w budynku remizy strażackiej w Trzyńcu, które miasto udostępniło biskupstwu.

Choć kościółka w Gutach już nie ma, dzięki przeprowadzonym parę lat wcześniej pracom renowacyjnym i dokumentacyjnym, można nadal zwiedzać go wirtualnie: http://prohlidky-virtualni.cz/guty/

NG

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-18 16:45:16
Przepierón: Czescy wierni nie dają na odbudowe ani grosza, wiedzą że polskie mohery kościół odbudują. Gdyby nie polskie mohery to jak papa mobile był w Czechach to by tam żywej duszy na mszy nie było.
2017-08-18 17:36:08
koszor: Źle zrozumiałeś- poczytaj jeszcze raz.<br /><br />To właśnie czeskie firmy i osoby prywatne dają pieniądze na odbudowę, a zbiórkę organizuje miasto Trzyniec z p.burmistrz Verą Palkowską. Trzyniec to przecież też Sląsk Cieszyński! Co cię Przepierón tak ten krzyż uwiera i przeszkadza?
2017-08-18 21:15:17
Przepierón: Koszorku, krzyż boli, wiadomo, ale są ludzie zakłamani co jedno myślą a inne mówią. Myślę że w tych czornych płachtach ich pod dostatkiem. Nie bój sie, jak bydzie otwarcie kościoła to ino polski mohery tam bydóm, ale jak by co to zbiórke piniyndzy robił czeski ksióndz, hahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją