Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Babcie czytały dzieciom przed wejściem do biblioteki

Babcie rozsiadły się wygodnie przed wejściem do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie i czytały bajki. Oczywiście nie dla siebie, a dla cieszyńskich przedszkolaków i uczniów, młodszych klas, szkół podstawowych. Całą akcję zorganizowano w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą. Maraton czytania w którym udział wzięły babcie i dzieci odbył się wczoraj (01.06).

Wczoraj (01.06) w ramach Dnia Dziecka ale również w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbył się maraton czytania. W akcji wzięły udział przedszkolaki z Cieszyna oraz uczniowie młodszych klas szkół podstawowych. Czytamy już od kilku godzin. Co 20-30 minut zmieniają się grupy dziecięce. Chcieliśmy aby to babcie czytały książki dzieciom i udało się. Są tutaj dziś z nami Panie, które chętnie wzięły udział w tym wydarzeniu – przyznała w rozmowie z nami Iwona Kochaniec-Kłębek kierownik oddziału dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Jak się okazało czytanie bajek przez babcie było strzałem w dziesiątkę. Dobrym pomysłem było również zorganizowanie maratonu czytania przed siedzibą biblioteki, a nie w środku. Uważam, że jest to dobra inicjatywa, chociaż warunki do czytania nie są idealne – ruch, hałas itd. – dzieci mimo wszystko słuchają, a przechodnie gratulują nam pomysłu. Z pewnością jesteśmy widoczni – dodała  Kochaniec-Kłębek.

Babcia Grażyna w tego typu akcji brała udział nie po raz pierwszy. Jak przyznała w rozmowie z nami zawsze przygotowuje się do głośnego czytania, głównie pod kątem znajomości tekstu. Wydaje mi się, że dzieci trzeba traktować poważnie, czasami nawet bardziej poważnie niż dorosłych. Staram się tak przekazać ten tekst aby ich zainteresować, aby się nie nudziły – podkreślała. Pani Grażyna sama jest babcią dwóch wnuków, którym od samego początku starała się czytać bajki. Myślę, że internet i film, a nawet audiobooki nie zastąpią czytania. Wydaje mi się, że czytanie kształci zupełnie inne umiejętności niż takie bierne odbieranie informacji przez różne media – dodała czytająca babcia.

Maraton czytania to tylko jedna z imprez na które zaprosiła biblioteka w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Czytania nad Olzą. Impreza ta organizowana jest we współpracy z Biblioteką Miejską w Czeskim Cieszynie. Dodajmy, iż w ubiegłych latach inauguracja Festiwalu miała miejsce w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. W tym roku organizatorzy zmienili formułę ale jak podkreśla Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie Izabela Kula nie oznacza to, że od wcześniejszej konwencji odejdą na dobre.

W tym roku nastawiamy się głównie na czytanie. Mniej koncertujemy, a więcej czytamy – zaznacza Izabela Kula. Najlepszym tego przykładem mogą być liczne spotkania autorskie, czytające babcie, czy mobilne czytanie w jeżdżącej dookoła Rynku ciuchci. Jak przyznaje szefowa cieszyńskiej biblioteki zmiany czasem są konieczne. Po pierwsze nie chcemy popaść w rutynę, a po drugie zależy nam na pozyskaniu nowych czytelników i utrzymaniu tych których mamy. Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy w oddziale dziecięcym 300 nowych czytelników. To duży sukces w obecnych latach, kiedy czytelnictwo spada. Problem jest jednak w tym, by utrzymać te dzieci. Kiedy przychodzi zwłaszcza okres gimnazjum to bardzo często przygoda z książką jakoś tak nieszczęśliwie się kończy. Dlatego staramy się organizować inne imprezy aby stymulować to zainteresowanie biblioteką i książką.

Izabela Kula dodaje, iż w ramach Festiwalu przewidziano wiele atrakcji i niespodzianek, a dla osób, które zapiszą się do biblioteki w czasie trwania imprezy przewidziano nagrody oraz gadżety z jubileuszu biblioteki. Czytanie nad Olzą zakończy się jutro (03.06) II Cieszyńską Nocą Robotów.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-02 23:18:57
tulusa: a dzieci jak widać nad wyraz były znudzone !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: