Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

AVION: Vlatislav Hofman

W czwartek (22.02) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, w czasie którego zostały życie i twórczość Vlatislava Hofmana - czeskiego artysty, którego wystawy podziwiali ludzie w Paryżu, czy też Mediolanie. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, dał się poznać jako malarz, scenograf, grafik a także architekt.

- Vlastislav Hofman to utalentowany artysta, który tworzył w wielu dziedzinach. Bardzo ciekawe były jego prace architektoniczne, w których widać silne wpływy kubizmu. Studiował architekturę i inżynierię lądową na uniwersytecie w Pradze oraz rysunek krajobrazu i rysunek figury – tłumaczył Petr Galba, zaproszony prelegent.

Artysta, którego dotyczyła prelekcja miał bogaty życiorys, pracował między innymi w Praskim Biurze Budownictwa, gdzie uczestniczył w ratowaniu bastionów na obszarze Hradcan. Projektował również mosty: Jirasek i Stefanikuv (oba na Wełtawie w Pradze), kładki dla pieszych czy też cmentarz Diablicky i krematorium w Ostrawie.

Oprócz architektury, aktywnie działał również w dziedzinie scenografii. W swoim życiu stworził ponad 400 scenografii, przy czym ponad 200 z nich dla Teatru Narodowego w Prawdze. Projektował również kostiumy i maski, pasujące do scenografii. Współpracował z wybitnymi reżyserami, takimi jak Karel Hugo Hilar, czy też Ales Podhirski.

Tworzył również sztukę, która wystawiana była m.in. w 1925 roku w Paryżu na Wystawie Światowej, w 1937 roku znów w Paryżu, tym razem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Technicznej, czy też w 1940 roku w Mediolanie na Międzynarodowej Wystawie Scenografii. W dziedzinie scenografii stał się wybitnym autorytetem, w związku z czym od 1913 roku publikował w czasopismach artykuły na ten temat.

W swojej karierze był wielokrotnie nagradzany, między innymi otrzymał Nagrodę Państwową, czy też Order Pracy, przyznawany w Czechach. Cześć nagród otrzymał również pośmiertnie – zmarł w 1964 roku w Pradze.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: