Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

4 lata Budżetu Obywatelskiego

W styczniu bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie. Ideą BO jest zaproszenie mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta przez współdecydowanie o wykorzystaniu części budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mają również szansę sami wybrać, co w ich mieście jest najbardziej potrzebne.

Budżet obywatelski nazywany jest również budżetem partycypacyjnym, ponieważ zakłada udział mieszkańców w procesie jego tworzenia. Idea taka wywodzi się z Brazylii, gdzie została zapoczątkowana w celu włączenia mieszkańców w procesy decyzyjne. Szybko zyskała tam dużą popularność, ze względu na fenomenalne efekty.

W Polsce BO po raz pierwszy został wprowadzony w 2011 roku przez Sopot. W 2013 roku mieszkańcy mieli szansę decydować o zagospodarowaniu części budżetu w ponad 40 miastach. W Cieszynie Budżet  Obywatelski jest obecny od 2015 roku, w związku z czym tegoroczna edycja jest już czwartą w historii miasta i  z tej okazji Urząd Miejski w Cieszynie zdecydował się opublikować krótkie podsumowanie.

Pierwsza edycja BO w Cieszynie miała miejsce w 2015 roku, wtedy również głoszone zostały pierwsze projekty. Łącznie mieszkańcy Cieszyna przygotowali 9. propozycji, które zostały poddane pod głosowanie - wśród których [projektów] znalazły się głównie te związane z tworzeniem miejsc wypoczynkowo-rekreacyjnych, co pokazuje skalę potrzeb w tej dziedzinie. W głosowaniu zwyciężyły dwa: „Mini Strefa Sportu na os. Piastowskim” i „Ogródki Bez Granic na Wzgórzu Zamkowym”. Oba projekty zostały zrealizowane – jak czytamy na łamach Wiadomości Ratuszowych.

W 2016 roku przyszedł czas na drugą edycję akcji. Wtedy zgłoszonych zostało już znacznie więcej projektów – pozytywną ocenę uzyskało aż 25 i to spośród nich mogli wybierać mieszkańcy. I mimo ponownej przewagi projektów związanych z rekreacją i wypoczynkiem, znalazły się wśród nich również takie propozycje. Wtedy też zostało wyłonionych aż siedem projektów, które zostały zrealizowane.

Trzecia edycja w 2017 roku to 12 projektów, które zostały poddane pod głosowanie. Do realizacji zakwalifikowała się aż połowa – kwota przeznaczona na zagospodarowanie przez mieszkańców pozwalała na przyjęcie aż sześciu projektów, z dwunastu zgłoszonych i pozytywnie zweryfikowanych, przez specjalną komisję. Wszystkie zadania zostały terminowo zrealizowane.

Końcem stycznia 2018 roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie - Miasto Cieszyn udostępniło mieszkańcom elektroniczną platformę, która była jednocześnie miejscem informowania o kolejnych etapach realizacji, jak i platformą do zgłaszania najpierw projektów, a potem – głosowania. W tym roku mieszkańcy Cieszyna mogli głosować na 20 projektów: 7 dużych i 13 małych. Ostatecznie do realizacji skierowano 2 duże projekty i 5 małych – czytamy w podsumowaniu.. Po raz pierwszy w głosowaniu można było wziąć udział tylko i wyłącznie drogą elektroniczną, dzięki czemu wszystkie oddane głosy były ważne.

W Cieszynie Budżet Obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy spora liczba pozytywnie zweryfikowanych projektów poddawanych pod głosowanie. Dzięki temu mieszkańcy mają w czym wybierać i to oni sami decydują, który projekt jest ich zdaniem najbardziej potrzebny. W Cieszynie przez cztery lata do realizacji skierowano łącznie 22 zwycięskie projekty. Wszystkie (oprócz tych z aktualnej edycji, które mają być zakończone w 2018 roku) zostały terminowo zrealizowane. Budżet Obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem, mieszkańcy chętnie biorą udział w procesie zagospodarowywania środków miejskich, dzięki czemu realizowane są najpilniejsze potrzeby lokalnej społeczności.

JŚ/ mat,pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-24 14:09:45
SzpiegZNadOlzy: \"Wszystkie (oprócz tych z aktualnej edycji, które mają być zakończone w 2018 roku) zostały terminowo zrealizowane\". Tu się nieco ratusz rozminął z prawdą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: