Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Atrakcja na Drzewiarzu

Na początek powstanie jedna. Urząd Gminy w Jasienicy ogłosił przetarg na budowę tężni. Lokalizacja już jest – w okolicach kompleksu sportowego Drzewiarz. Janusz Pierzyna, wójt gminy przyznał, że projekt opracowali trzy lata temu. - Szukaliśmy dofinansowania i teraz je otrzymaliśmy – powiedział wójt.

 - Mamy rozległą gminę. Pomysł jest taki, by tężnie stanęły w trzech miejscach – wyjaśnił wójt. Z pierwszej mieszkańcy będą mogli korzystać już prawdopodobnie we wrześniu. Koszt to około 200 tysięcy złotych. - 100 tysięcy konstrukcja i 100 tysięcy pompy i zbiorniki – dodaje wójt. Dofinansowanie projektu wynosi 30 tysięcy euro, czyli prawie 130 tysięcy złotych. 

Jak czytamy w dokumentacji projektowej  tężnię zaprojektowano na układzie wieloboku.- Całość konstrukcji zbudowana z suszonego,starannie wyselekcjonowanego drewna świerkowego, klejonego czołowo na planie sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku. Wymiary tężni 6,68 m wysokości i 8,00 m szerokościzaznaczyli projektanci. 

Jasienica będzie korzystać z solanki z Zabłocia, która posiada jedną z największych na świecie zawartości jodu, dochodzącej do 140 mg na litr. Solanka wspomaga leczenie m.in. chorób dróg oddechowych, w tym astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, uporczywego kaszlu i alergii. 

Z dobrodziejstw tężni mogą od kilku lat korzystać mieszkańcy Jaworza. Tam też znajduje się fontanna solankowa. Kolejne fontanny są w Strumieniu, Ustroniu oraz Dębowcu. 

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: