Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Artystycznie na koniec ferii

Od poniedziałku do piątku trwały zajęcia dla dzieci w Miejskim Domu Kultury ''Prażakówka'' w Ustroniu. Prowadzili je animatorzy ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Dzieci nauczyły się wielu ciekawych zręcznościowych sztuczek cyrkowych, a także przygotowały mini spektakle teatrzyku Kamishibai.

Jak wyjaśniła Monika Śliwka z Biblioteki Miejskiej w Wiśle, która na zakończenie tygodnia ferii w „Prażakówce” przyjechała ze swoim teatrzykiem w walizeczce, jest to w dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego, skąd ta forma pochodzi, papierowa sztuka. Polega na przekładaniu obrazków ilustrujących mówiony tekst w specjalnej drewnianej skrzyneczce. - Każda historia miała być pouczająca, i tak jest do dziś – stwierdziła Monika Śliwka. Podczas zajęć w „Prażakówce” cel był inny, a mianowicie promowanie czytelnictwa. - Podczas naszych czterodniowych zajęć miedzy innymi promowaliśmy czytelnictwo właśnie poprzez teatrzyk Kamishibai – wyjaśnia prowadząca zajęcie Sławomira Kalisz ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. 

- Podczas całych zajęć chodziło o spędzenie czasu artystyczne i rekreacyjne zarazem, naukę różnych ciekawych rzeczy przez zabawę. Chcielibyśmy, aby dzieci patrzyły na świat w sposób poszukujący. Jeden wiersz przeczytany może się dziecku podobać, ale gdy jeszcze można do niego zrobić serię obrazków i wystawić jako teatrzyk obrazkowy zamknięty w walizce, to zaczyna to być twórcza przygoda. Chcemy zachęcać dzieci, żeby samodzielnie działały – mówi Sławomira Kalisz podkreślając, że dzieci uczestniczące w zajęciach miały pełne ręce roboty, gdyż aby zilustrować jeden wiersz potrzeba dwudziestu, a czasem i czterdziestu obrazków. A przecież nie było to jedyne, czym dzieci zajmowały się od poniedziałku do czwartku. Zajęcia plastyczne i rękodzielnicze przeplątane były bowiem nauką żonglerki takimi cyrklowymi rekwizytami, jak poi, flowerstick, talerzami.  

Zwieńczeniem zajęć był występ, jaki dzieci zaprezentowały przybyłym członkom swych rodzin w piątek, 31 stycznia, w ostatnim dniu zajęć. Dzieci przygotowywały się do spektaklu przez cztery dni. Podzielone na grupy wybrały wiersz, który chcą przedstawić i starannie przygotowały obrazki, a widownie obejrzała gotowe już mini spektakle. Drugą część występu stanowił pokaz nabytych przez te cztery dni umiejętności zręcznościowych, żonglerki, zabawa hula-hopem. Na koniec dyrektor „Prażakówki” Barbara Żmijewska wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy udziału, a prowadzącym zajęcia dyplomy uznania. 

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: