Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Artystyczna Noc Świętojańska na cieszyńskim Zamku

We wtorek (23.06) wieczorem na cieszyńskim Zamku w związku z wydarzeniem „Noc/ dzień słowa” odbyły się warsztaty ceramiczne oraz warsztaty wyplatania wianków. Każdy zainteresowany miał szansę przygotować swoje dzieło.

Stanowisko ceramiczne zostało przygotowane przez pracowników i studentów cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Każdy zainteresowany miał okazję przygotować własne naczynie, dać go do wypalenia, a następnie zająć się szkliwieniem – przygotowaliśmy piec do wypalania prac przygotowanych przez zainteresowanych. Jest to odwzorowanie pieca, który znajduje się na uniwersytecie, wypalanie trwa około 45 minut, najpierw naczynie trzeba wysuszyć, po wypaleniu jest szkliwione znów wypalane – wyjaśniali studenci Uniwersytetu Śląskiego. Obsługą pieca i wypalaniem zajmował się specjalista, uczestnicy warsztatów zaś przygotowywali ceramiczne naczynia zgodnie z przyniesionymi przez organizatorów formami, lub własną fantazją.

Na drugiej części dziedzińca można było zająć się bardziej tradycyjną dla Nocy Świętojańskiej formą sztuki, czyli wyplataniem wianków. Uczestnicy zajęć tworzyli własne kompozycje, przygotowane z przyniesionych przez organizatorów ziół i roślin. Królowały polne kwiaty, gałęzie zazielenionych drzew, zioła i paprocie.

Po zakończeniu prac, można było zabrać swoje dzieło do domu. Dla tych, którzy nie mogli zostać do końca zorganizowano możliwość odebranie swojego rękodzieła w Punkcie Informacji Turystycznej. Podczas gdy uczestnicy zajęć przygotowywali własne prace, rozpalono niewielkie ognisko, gdzie przygotowywane były podpłomyki. Warsztaty cieszyły się zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i wśród osób dorosłych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: