Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

ARiMR: Wypalanie traw grozi utratą dopłat

Okres wiosenny to zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Od wielu lat ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele, za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego.

Wypalanie traw nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł.

ARiMR na swojej stronie informuje, że oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania Agencja może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc.

Osoby, które świadomie wypalają grunty rolne muszą liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

Może warto mocno zastanowić się przed użyciem zapałki czy chcemy ponieść sankcje, które czekają na sprawców takich zdarzeń.

AK, ARiMR

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-19 11:08:12
Halos: Za łagodnie! Za udowodnione podpalenie odebrać całość dopłaty i grzywna i zwrot kosztów akcji gaśniczej! Oduczyli by się szybko idiotyzmów!
2021-04-19 12:44:02
czesiohill: No i zdania uczonych są podzielone. Wypalanie wyjaławia glebę? W jaki sposób? Potencjalnie nawozi przetworzoną celulozą. Fakt, jeśli wypalanie w okresie wykotu zajęcy - barbarzyństwo, tym bardziej że ich jest jak na lekarstwo (Randap jest "dobry" na wszystko). Ale w czasach, kiedy wypalanie traw było normą - nie było takich ilości kleszczy, jako że żyją przede wszystkim w trawach. No i przyczynek do kolejnej teorii spiskowej gotowy - nie wypalać traw>mnożą się kleszcze>zakażeni boreliozą są ludzie>można produkować szczepionki, antybiotyki>KASSSSSA, kaska, kaseczka. A co? Nie?
2021-04-19 19:28:34
Boska Adela: to zachęta dla zawistnych podpalaczy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: