Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Architekt przeciw kolesiostwu. Wystąpienie na sesji cieszyńskiej Rady Miejskiej

Gorzkie słowa Karela Cieślara na sesji Rady Miasta Cieszyna. Architekt skrytykował pośpiech, w jakim władze miasta decydują o budowie kładki na Olzie, która miałaby zostać zbudowana między Mostem Przyjaźni a Wolności. Karel Cieślar apelował do radnych, by wybór realizowanych w Cieszynie projektów architektonicznych odbył się na zasadach otwartego konkursu, a nie był zlecany jednej pracowni architektonicznej wedle nieznanych kryteriów.

O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. W programie grudniowej (19 grudnia) sesji Rady Miejskiej Cieszyna ponownie znalazła się sprawa budowy kładki na rzece Olzie. Projekt przedstawili jego autorzy, a radni mieli szansę na ponowną dyskusję, która jednak w większości dotyczyła faktu, czy warto znów na ten temat dyskutować.

Nieoczekiwanie najdobitniej wybrzmiał głos architekta Karela Cieślara, który za zgodą przewodniczącego Bolesława Zemły wystąpił na sesji w charakterze gościa. - Przedstawione projekty bardzo mnie zaniepokoiły (chodzi o projekty mostu opublikowane w marcowym numerze "Wiadomości Ratuszowych" - przyp. OX.pl), ze względów architektonicznych i ekonomicznych. Założony szacunkowy koszt budowy kładki - 4 mln zł - w żaden sposób nie pokryłby rzeczywistych wydatków - apelował Karel Cieślar.

Architekt odniósł się także do sposobu wyboru projektu kładki. - Chcę żyć w Europie równych szans, kiedy w drodze prawdziwych konkursów i przetargów wygrywa jakość. Nie może być tak, że projekty z funduszy europejskich realizowane są bez czytelnych i ogólnodostępnych ogłoszonych przetargów - mówił Cieślar. I przekonywał, że stworzeniem projektu mostu jest zainteresowany sam Vlado Milunića współautor popularnego i podziwianego przez turystów praskiego Tańczącego domu, który można oglądać na prawym brzegu Wełtawy w czeskiej stolicy.

Rada w głosowaniu zdecydowała o nie realizowaniu przedstawionej przez burmistrza Mieczysława Szczurka koncepcji budowy mostu. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle radni ewentualnie wrócą do pomysłu budowy kładki i ustalenia zasad na jakich ma zostać wyłoniony realizowany projekt.

Czytelnicy OX.pl w sondzie opowiedzieli się za koncepcją budowy kolejnego mostu na Olzie. Zapytaliśmy Was, czy jesteście zwolennikami powstania nowej kładki na rzece Olzie. "Za" głosowało 115 osób (75 procent), a "przeciw" oddano 39 głosów (25 procent).

Łukasz Grzesiczak

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: