Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Aplikacja przypomina im o śmieciach

Urząd Gminy Dębowiec do tej pory o terminach wywozu odpadów przypominał mieszkańcom w tradycyjny sposób. Teraz stawia na nowoczesne rozwiązanie. Na terenie gminy działa bezpłatna “śmieciowa” aplikacja, która nie tylko ma przypominać o terminach, ale także edukować.

Gmina Dębowiec postawiła na bezpłatną aplikację przypominającą o wywozie odpadów komunalnych. Mieszkańcy mogą z niej korzystać od września br. EcoHarmonogram to nowość w Gminie, a nawet w powiecie. Do tej pory o terminach przypominaliśmy w tradycyjny sposób. Drukowaliśmy kalendarze, na których były zaznaczone dni wywozu śmieci teraz postawiliśmy na nowoczesne rozwiązanie - informuje Wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny. 

Aplikacja to nie tylko harmonogram wywozu odpadów. Gospodarka odpadami oraz ochrona środowiska to bardzo ważne zagadnienia dla nas wszystkich. Aplikacja powiadamia mieszkańców automatycznie dzień wcześniej o konieczności wystawienia odpowiedniego pojemnika, ale także podpowie, jak należy sortować śmieci, gdzie się znajduje i co można oddawać do PSZOK, przypomni o terminach płatności za odpady. Dzięki dodatkowym funkcjonalnościom można sprawdzić jakie odpady do jakiej frakcji należy przyporządkować, co zrobić ze śmieciami, których nie da się posegregować, zgłosić do Urzędu Gminy dzikie wysypisko w przestrzeni publicznej, czy też sprawdzić stan powietrza. System ostrzeżeń i powiadomień poinformuje o ważnych dla mieszkańca sprawach, wyśle alert, czy też przypomni o istotnych wydarzeniach – wylicza Krzysztof Wawak Zastępca Wójta Gminy Dębowiec.  

Aplikację wystarczy pobrać na telefon, zainstalować i wpisać miejscowość oraz ulicę. Urząd Gminy jednak uspokaja. Dla tradycjonalistów czy mieszkańców, którzy nie korzystają ze smartfonów wszystkie informacje o odpadach komunalnych będą dostępne również na stronie internetowej Gminy Dębowiec.  

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-21 10:23:14
doler: Dobre rozwiązanie w czasach smartfona. Problem natomiast leży po stronie częstości wywozu nieczystości. W okresie od listopada do chyba marca/kwietnia śmieci odbierane są generalnie raz w miesiącu. Segregując nawet śmieci pytanie gdzie mieszkańcy mają gromadzić sterty śmieci ? Podstawić sobie kontener i wrzucać ? Mnie nie dziwi, że "starzy" mieszkańcy palą śmieciami. To widać na wioskach nawet latem gdy odbiór jest co 2 tyg. Tych śmieci nie ma gdzie gromadzić wiec lecą do pieca...co oczywiście potępiam. Ale tak to chyba działa, jak nie ma miejsca w koszu, to ląduje to w piecu, jak by odbierano je częściej, lądowałyby w koszu.
2020-10-21 16:02:43
Edward_Sanetra: weź kolego pod uwagę, że zwiększenie częstości odbierania śmieci już zwiększyło opłaty za tę usługę i jaki o to był krzyk - może się ludziska nauczą śmieci kompaktować - butelki, kartony zgniatać itepe - a może też w końcu zrozumieją, że ich o wiele za dużo produkują i pomyślą jak ten proceder ograniczyć
2020-10-21 17:09:35
doler: Ograniczyć jak? Przestac kupowac jedzenie? Czy kupujesz produkt w celu zeby mial jak najwięcej opakowania ? Bzdura. Podwyższenie opłat...jak to jest ze w innych gminach odbieraja 2 x czesciej ale stawki sa podobne ?
2020-10-21 22:00:29
Edward_Sanetra: podam kilka prostych przykładów: opakowania z tektury nadają się do wykorzystania jako dodatek do kompostu - zamiast kupować buraczki w słoikach można kupić buraki na wagę i samemu je zaprawić - pół kilo śledzi solonych kupionych w woreczku foliowym wystarczy do przyrządzenia kilku różnych pysznych śledziowych przysmaków zamiast tych kupowanych w plastikowych pudełkach itd - nie wiem co masz na myśli pisząc o "innych gminach", ja mieszkam akurat w tej dębowieckiej, tu śmieci są wywożone latem po 2 i 3 razy w miesiącu i dla mnie jest to zbyt często, niepotrzebne, i kiedy widzę, jakie olbrzymie sterty worków niektórzy sąsiedzi wystawiają w dniach zbiórki to sam zastanawiam się jak oni tyle odpady byli w stanie zgromadzić?? przeważają niestety opakowania PET po wodach i oranżadkach, oczywiście niezgniecione bo po co... generalnie problemem jest powszechna gorączka zakupowa, chorobliwy pęd do kupowania czegokolwiek co w ręce wpadnie, a wiele z tych zakupów to rzeczy bez których można się spokojnie obejść, żywność nie jest wyjątkiem, przyglądając się zakupom wykładanym przy kasach w sklepach spożywczych można odnieść wrażenie, że co drugi klient zaopatruje co najmniej kompanię wygłodzonego wojska - a co do sugerowanego przez ciebie palenia śmieci przez "starych" mieszkańców cóż, w mojej wiosce tego nie obserwuję, większym problemem są takie oryginały, nie wiem stare czy młode/nowe, co mimo dobrze zorganizowanej zbiórki wciąż jeszcze potrafią worek ze śmieciami podrzucić do lasu albo do rowu
2020-10-22 09:16:46
doler: Sa odbierane maksymalnie 2 x w miesiacu i nie mowie o sumie odbiorów. Tylko odpadki stale-zmieszane sa odbierane 2x w miesiacu a przez pol roku 1 x w miesiącu. Przepisy na śledzia i buraki mię urzekly... Co Cię obchodz co i kto kupuje? Moze nie wszyscy pracuja w Panstwoce 8h i do domku? Niektorzy z pracy leca do drugiej pracy lub innego zajecia i nie maja czasu na siedzenie w domu pierdzenie w fotel i robienie buraczkow ? Starzy to do mnie ludzie 50+ z starymi nawykami. I widac to w jeden wiosce w gminie. A ze w gminie nie ma czegoś na wzór SM i nikt nie kontroluje takich kretonow to pala wszystkim. Od wiosny do zimy bo sibie tak wodę użytkowa grzeją.
2020-10-22 09:16:47
doler: Sa odbierane maksymalnie 2 x w miesiacu i nie mowie o sumie odbiorów. Tylko odpadki stale-zmieszane sa odbierane 2x w miesiacu a przez pol roku 1 x w miesiącu. Przepisy na śledzia i buraki mię urzekly... Co Cię obchodz co i kto kupuje? Moze nie wszyscy pracuja w Panstwoce 8h i do domku? Niektorzy z pracy leca do drugiej pracy lub innego zajecia i nie maja czasu na siedzenie w domu pierdzenie w fotel i robienie buraczkow ? Starzy to do mnie ludzie 50+ z starymi nawykami. I widac to w jeden wiosce w gminie. A ze w gminie nie ma czegoś na wzór SM i nikt nie kontroluje takich kretonow to pala wszystkim. Od wiosny do zimy bo sibie tak wodę użytkowa grzeją.
2020-10-22 17:14:17
Edward_Sanetra: doler: 1. w mojej wiosce odpady były odbierane w tym roku 3 razy w maju, czerwcu, wrześniu i październiku, więc nie masz racji pisząc "maksymalnie 2x w miesiącu"; 2. nic mnie nie obchodzi co kupujesz ani co jesz, czy pierdzisz w fotel czy nie, ale skoro ty sam mnie pytałeś "jak ograniczyć?" to ci odpowiedziałem co na ten temat myślę, i o to masz do mnie pretensje??... 3. a jeśli chcesz się koniecznie z kimś po prostu powykłócać, to nie ze mną, pozdrawiam i żegnam :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: