Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Apelują o przejście graniczne w Marklowicach Górnych

Władze z terenu gminy Zebrzydowice apelują do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywrócenie kontroli granicznych na przejściu w Marklowicach Górnych. Starania wicewójta Karola Sitka i sołtyski Kończyc Małych, Izabeli Brachaczek, wspiera posłanka Małgorzata Pępek.

Mieszkańcy gminy Zebrzydowice z miejscowości Kończyce Małe, Kaczyce, Marklowice Górne i Zebrzydowice znaleźli się w nieprawdopodobnie trudnej sytuacji w związku z dojazdem do Czech do pracy. Na terytorium Czech jest zatrudniona bardzo duża liczba mieszkańcow, ktora obecnie czeka w kilkugodzinnych kolejkach aby przekroczyć granicę RP. Sytuacja jest dramatyczna dla nich i dla ich rodzin. Proszą o pomoc w ministerstwie w otwarciu przejścia granicznego Marklowice Gorne- Dolni Marlovice w gminie Zebrzydowice dla pracujących na terenie Republiki Czeskiej - napisała na Facebooku Izabela Brachaczek. 

Do ministra Mariusza Kamińskiego pismo skierowała także Małgorzata Pępek, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Na terytorium Republiki Czeskiej jest zatrudniona bardzo duża liczba mieszkańców naszego kraju, którzy, aby przekroczyć granicę, zmuszeni są czekać w wielogodzinnych kolejkach. W równie trudnej sytuacji są małe firmy transportowe, których usługi wymuszają wielokrotne przekraczanie granicy każdego dnia - podkreśla w liście, prosząc o przywrócenie kontroli nie tylko na przejściu w Marklowicach Górnych, ale także w Cieszynie (na Moście Wolności). 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-23 14:19:19
wyśmienity cwaniaczek: no jasne otworzyć !!!!!!!! dlaczego jedni mają mieć lepiej od drugich w tych nietypowych czasach ???!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to otwórzcie jedną szkołę abym mógł chodzić , to otwórzcie jeden lot do Australii abym mógł uciec , otwórzcie bar ....choć jeden abym mógł się napić , otwórzcie fryzjera abym mógł się obciąć , otwórzcie bibliotekę abym mógł poczytać i PRZEDE WSZYSTKIM ZAMKNIJCIE INTERNET bym nie mógł o tym wszystkim czytać....................................
2020-03-23 20:32:44
Marcin Ślęk: Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jak pisze OX.pl, na przejściach granicznych ruch odbywa się płynnie, to takie działanie jest po prostu nierozsądne. Jak będziemy chcieli poobstawiać odpowiednimi służbami wszystkie małe przejścia to należy równocześnie postawić pytanie na ile nam starczy ludzi i zasobów na tego typu działania. Wydaje się, że władze gminy powinny mieć na uwadze dobro wszystkich mieszkańców, a to powinno się przejawiać w jak najmniejszym, obecnie, przemieszczaniu się ludzi ( czy też w ścisłym monitorowaniu i kanalizowaniu takiego ruchu). Warto by może spytać mieszkańców Marklowic Górnych co o tym sądzą, że chce się przez ich miejscowość puścić ruch. Czy wnioskodawcy wiedzą ilu mieszkańców gminy pracuje w Czechach? Gdy za zarządzanie kryzysem biorą się ,,czynniki sołeckie" to rzeczywiście nie za dobrze to wróży. Jeżeli nie można teraz robić festynów, to nie znaczy, że należy swoja aktywność kierować na takie wątpliwie pożyteczne dla wszystkich mieszkańców działania.
2020-03-23 22:02:44
adam75: Panie Marcinie,zapraszam na granicę - Cieszyn Boguszowie ,do kolejki gdy jedziemy na ranną zmianę do pracy do Czech a wracamy po rannej zmianie 0 1.30 do domu.Oczywiście następnego dnia podobna sytuacja .Nikt tutaj nie mówi o wszystkich małych przejściach granicznych,lecz tylko i wyłącznie o przejściu granicznym w Marklowicach górnych ( proszę czytać uważnie),które byłoby tylko i wyłącznie przejezdne dla osób pracujących w Czechach (takie osoby,posiadają odpowiednie dokumenty że tam też pracują),i dla żadnych osób innych.Co mieszkańcy Marklowic Górnych mają do tego,to nie jest droga prywatna !!! Co do "czynników sołeckich"to widać ich aktywność ,kierowaną w dobro ludzi,którzy za nimi zagłosowali .
2020-03-23 22:56:47
kowboj: Komuś celnie udało się ugodzić w sołowiecką dumę i podpaść lokalsom. Wszędzie wygląda to tak samo. Wyjątkowe czasy wymagają nadzwyczajnych rozwiązań. Nie wszyscy to pojmują, zwłaszcza czynnik sołecki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: