Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Anna Dymna gościem specjalnym Kina na Granicy

Organizatorzy tegorocznego Przeglądu Filmowego Kino na Granicy ogłosili retrospektywę filmów z udziałem Anny Dymnej – kochanej przez polskich widzów aktorki zaangażowanej w działalność społeczną.

Znana z dziesiątek cenionych, a często i kultowych filmów Anna Dymna kojarzy się polskim kinomanom z rolami między innymi w „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Tylko strach”, „Trędowatej”, „Znachorze” i „Dolinie Issy”. Jej niedawne, odważne, nieoczywiste role choćby w krótkometrażowym „Dniu babci”, „Excentrykach” czy w serialu „Wielka woda” także zapadły widzom w pamięć. Jest laureatką licznych nagród za występy teatralne i filmowe, oraz zwyciężczynią plebiscytów na najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów. Od lat mocno zaangażowana w wiele inicjatyw i akcji społecznych, w 2003 założyła w Krakowie Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która stała znaczącą instytucję charytatywną, pomagającą osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce, organizując wydarzenia integracyjne i budując nowoczesne ośrodki rehabilitacyjno-terapeutyczne.

- Pośród wszelkich zasłużonych komplementów za działalność społeczną, szacunku dla dokonań Anny Dymnej na polu pozaartystycznym, czasami zapominamy o tym, jak wspaniałą jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną – z gigantycznym, ciągle zmieniającym się i ewoluującym dorobkiem, czego przykładem chociażby najnowsza kreacja Dymnej w serialu „Wielka woda” – podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.

- Podczas jubileuszowej edycji Kina na Granicy, chcemy przypomnieć właśnie filmowy dorobek Anny Dymnej. Od czasów najdawniejszych, od „Pięciu i pół bladego Józka” Henryka Kluby z 1971 roku, niezwykłego filmu, na planie którego młodziutka aktorka poznała Wiesława Dymnego, który był autorem scenariusza – artystę, który wkrótce odmieni życie przyszłej gwiazdy. Już jako mąż, nakłoni Dymną, żeby nigdy nie zapomniała, że jest przede wszystkim człowiekiem, ma być człowiekiem – działać dla ludzi – dodaje Łukasz Maciejewski. - Anna Dymna nie zapomniała tej lekcji. Grając u największych: w teatrze to Swinarski, Jarocki, Grzegorzewski, Wajda; a w kinie i w telewizji m.in. Kutz, Chęciński, Hoffman, Sass, Konwicki i Majewski, była zawsze człowiekiem, pamiętała o innych. W Cieszynie pokażemy różne twarze wspaniałej aktorki: eteryczną i zmysłową – w „Dolinie Issy” Tadeusza Konwickiego, przejmującą twarz zmagającej się z alkoholem dziennikarki, bohaterki „Tylko strach” Barbary Sass, poczciwą fizys wyrozumiałej pani Sawickiej w „Dużym zwierzęciu” Jerzego Stuhra według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego. Pokażemy Dymną pracującą z mistrzami kina, ale i debiutantami (wspaniała etiuda „Dzień babci” Mateusza Sakowskiego”, „Johnny” Daniela Jaroszka).

 Pochodząca z Dolnego Śląska aktorka odwiedzi Cieszyn, żeby spotkać się z widzami i wrócić z nimi do swoich słynnych i mniej znanych występów na wielkim i małym ekranie.
- Po seansie „Mistrza i Małgorzaty”, mini-serialu TV w reżyserii Macieja Wojtyszki (odcinek „Małgorzata”) na podstawie o Bułhakowa, o Annie Dymnej porozmawiam z nią samą i z zaproszonymi do Cieszyna przyjaciółmi artystki. Tego wieczora będą z nami: koleżanki i koledzy Anny Dymnej ze Starego Teatru w Krakowie: Małgorzata Zawadzka, Dorota Pomykała, Krzysztof Globisz, Krzysztof Zawadzki, a także Piotr Trojan, Maria Pakulnis, Zbigniew Zamachowski czy Agnieszka Żulewska – zaprasza dyrektor programowy Kina na Granicy. - Anna Dymna to mądrość niewymagająca epitetów, wiara w sens, poczucie humoru. I jeszcze talent, pracowitość, uroda wewnętrzna i zewnętrzna. Dymna ma to wszystko i hojnie dzieli się tymi darami.
„Kino na Granicy” czuje się obdarowane.

Retrospektywa aktorska Anny Dymnej będzie jedną z atrakcji Kina na Granicy. Przegląd, który od lat prezentuje nowe filmy z Polski, Czech i Słowacji, przygotował dla swoich widzów także wiele sekcji tematycznych, dziesiątki spotkań z gośćmi i wybór wydarzeń towarzyszących, których program jest sukcesywnie ujawniany.

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż puli akredytacji w promocyjnej cenie.
Wszystkie szczegóły na stronie: https://www.kinonagranicy.pl/ i Facebooku: https://www.facebook.com/kinonagranicy
oraz Instagramie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy

mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-14 14:45:51
oxjas1: Ania Dymna- wspanialy czlowiek, cudowna kobieta.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: