Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Anioły mają już dom - Powstanie hospicjum stacjonarne w powiecie

Marzenie Hospicjum ''Otwarte Drzwi'' spełnione. W Skoczowie w byłym klasztorku Sióstr Służebniczek będzie się mieścić hospicjum stacjonarne, które powstanie przy współpracy ze światową organizacją Habitat fot Humanity.


Nasze marzenie spełnia się – mówi Wioletta Staniek, założycielka „Otwartych Drzwi” hospicjum, które działa na terenie powiatu cieszyńskiego. Niebawem do starego budynku, które zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich oddało Hospicjum, przyjadą wolontariusze i rozpoczną się prace budowlane. – Docelowo, chcemy tu stworzyć hospicyjny dom dla 20 osób. Potrzeba jeszcze sporo czasu, pracy i funduszy. Jednak najważniejsze- swoje miejsce mamy i to w centrum powiatu – dodaje Wioletta Staniek.


W spełnieniu marzeń o funkcjonowaniu domu hospicyjnego ma pomóc światowa organizacja Habitat for Humanity i zastępy aniołów – dobrych duchów Stowarzyszenia, które od lat wspomagają hospicjum. Jednym z nich jest senator Tadeusz Kopeć. – Pomoc drugiemu człowiekowi jest wartością najwyższą. Działalność hospicyjna jest nieoceniona, dlatego nawet nie zastanawiałem się nad tym czy pomagać „Otwartym drzwiom” – to było oczywiste – mówi Tadeusz Kopeć. A takich osób jest wiele – Jednak trzeba zasłużyć, aby nosić naszą hospicyjną koszulkę, senator Tadeusz Kopeć pomaga nam już od lat, bez niego i wielu innych dobrych aniołów nie bylibyśmy w miejscu, w którym jesteśmy dziś – dodaje Wioletta Staniek.


Możliwości aby wspomóc hospicyjne dzieło będzie teraz dużo. Działka, na której stoi hospicyjny jest spora i można nawet rozbudować budynek. – Tu będzie miejsce na wspólne posiłki, a tam na ganku pacjenci będą w miarę możliwości odpoczywać może uda nam się zrobić jakiś mini ogród zimowy, chcę, żeby dla tych, którzy się tu znajdą był to prawdziwy dom – dodaje Wioletta Staniek.


Z działalności hospicyjnej cieszy się też burmistrz Skoczowa Janina Żagan. To miasto mieści się w centrum naszego powiatu. Pacjenci z Istebnej będą mieć tu tak samo blisko jak ci ze Strumienia. – Cieszę się, że to miejsce będzie służyło ludziom, bo takie było założenie fundatorki tego obiektu oraz sióstr zakonnych, które tutaj mieszkały – mówi dziś burmistrz Skoczowa.


Prace nad rozbudową hospicjum mają rozpocząć się niebawem, tymczasem „Otwarte Drzwi” opiekują się pacjentami w ich domach jeżdżąc po całym powiecie.

Dorota Kochman

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. BARTŁOMIEJ KUKUCZ

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: