Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

ALEJA GWIAZD w Zamarskach

W Zamarskach dzięki złożonemu projektowi w Parku powstanie Aleja Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśni Ludowej. - Chodziło o to, by pozyskując środki udało się zrobić coś, co będzie się mogło w kolejnych latach rozwijać i będzie miało znaczący wpływ na nasze najbliższe otoczenie - cieszy się Sołtys Zamarsk Klaudiusz Zawada.

„Śladami Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej” - to tytuł złożonego wniosku w ramach w konkursie grantowym programu "Działaj Lokalnie" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności - Chcemy docenić osoby, które większość swojego życia poświęciły propagowaniu i pielęgnowaniu pieśniczki ludowej śląska cieszyńskiego. Mało kto wie, że korzenie rodzinne Stanisława Hadyny – założyciela, kompozytora, dyrygenta, pisarza i dyrektora największego zespołu w Polsce Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Śląsk”, są właśnie w Zamarskach. Tam właśnie urodził się i mieszkał w dzieciństwie ojciec Stanisława czyli Jerzy Hadyna. Był nauczycielem wszystkiego, bo takie wtedy były czasy. Jako muzyk zbierał i notował wszystkie zasłyszane melodie, które pielęgnował i przekazał swoim dzieciom - przybliża Zawada. Te dwie zasłużone postacie jako pierwsze będą miały swoje gwiazdy w zamarskim Parku. Takich osób na Śląsku cieszyńskim jest bardzo dużo. Wspomnieć wypada o Janie Chmielu czy Janinie Morcinkowej. Mam nadzieje, że przy współpracy z etnografami z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie uda nam się odkryć wiele niezwykłych życiorysów. - wyjaśnia Zawada.

W ramach realizacji wniosku na przestrzeni lipca, sierpnia i września w Zamarskach odbywać się będą otwarte warsztaty muzyczne z pieśniczką ludową na czele. Chcemy, by międzypokoleniowe śpiewanie na nowo odżyło w Zamarskach. Spotkania będą okazją, by starsi mogli powspominać dawne czasy i przypomnieć sobie pieśniczki z dzieciństwa, a młodzi mogli poznać muzyczną tradycję ludową – mówi Sołtys. W sierpniu odbędzie się wystawa starych śpiewników ludowy z kolekcji Franciszka Kłody z Pogwizdowa. We wrześniu natomiast odbędzie się tradycyjne „Zamarskie Biesiadowanie” podczas, którego nastąpi odsłonięcie pierwszych gwiazd w Parku. Mamy nadzieję, że uda się nam zaprosić przedstawicieli Zespołu „Śląsk” - mówi Sołtys. Wydana zostanie również krótka publikacja „Śladami Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej”.

Obecnie Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk podjęło starania, by zdobyć pieniądze na kostkę brukową, którą zostanie wyłożona główna aleja w Parku. Obecnie alejki są o podłożu kamiennym, a pięknie byłoby, gdyby gwiazdy były zainstalowane w kostce brukowej. Mamy nadzieję, że podczas „Świynta Dziedziny”, które odbędzie się w najbliższą sobotę 24 czerwca br. uda się zebrać potrzebne środki. Będzie po prostu pięknie – cieszy się Zawada.

(red/mat.pras.)


 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-06-21 14:44:43
paulina wigl: Brawo!Młodzi z tradycją górą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: