Aktywny Samorząd 2018 już działa

Jak to ma miejsce każdego roku tak i w roku bieżącym Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przyjął i podał do publicznej wiadomości dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu ''Aktywny samorząd'' w 2018 roku. Dokument określa sposoby wydatkowania pieniędzy ze środków PFRON przeznaczonych na rehabilitację osób niepełnosprawnych w ramach ww. programu.

Dokument określa sposoby wydatkowania pieniędzy ze środków PFRON przeznaczonych na rehabilitację osób niepełnosprawnych w ramach ww. programu. Na naszym terenie realizatorem programu z ramienia Powiatu Cieszyńskiego jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie.

W 2018 roku realizowane będą następujące formy wsparcia:

Moduł I:

  • Obszar A Zadanie 1 - pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
  • Obszar A Zadanie 2 - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B,
  • Obszar B Zadanie 1 - pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
  • Obszar B Zadanie 2 - dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
  • Obszar C Zadanie 2 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  • Obszar C Zadanie 3 - pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
  • Obszar C Zadanie 4 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości),
  • Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka będącego pod opieką Wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego).

Wnioski w ramach Modułu I są przyjmowane od 3 kwietnia do 30 sierpnia br.


Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji: w szkole policealnej, w kolegium, w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu), a także kosztów przewodu doktorskiego, otwartego poza studiami doktoranckimi. Wnioski w ramach modułu II na rok szkolny 2018/2019 będą przyjmowane od 3 września do 10 października br.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie serdecznie zapraszamy do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29 lub na stronę internetową PCPR-u.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-17 23:09:55
krokusik: Projekt projektem, ale niech mi ktoś wytłumaczy po kiego grzyba przed biedronką na pastwiskach ktoś wymalował dwa miejsca do parkowania niepełnosprawnych. Rozumiem kalectwo i problemy z tym związane, jednak od początku istnienia tego sklepu nie spotkałem samochodu inwalidy. Czasem można było spotkać starszego pana na trójkołowcu, ale on zawsze parkował przy wiacie z wózkami. Jak już tak nadgorliwego piekło pióro, to mógł zrobić te pola na wprost wjazdu na parking - akurat dwa samochody tam się mieszczą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją