Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Aktywni seniorzy - wykład i immatrykulacja

W czwartek (27.10) w Sali konferencyjnej cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie seniorów z cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głównymi punktami wydarzenia była immatrykulacja nowych studentów oraz spotkanie z Markiem Pilchem – zastępcą redaktora naczelnego Głosu Seniora.

Czwartkowe spotkanie UTW rozpoczęła uroczysta immatrykulacja – w roku akademickim 2022/2023 dołączyło do nas 44 nowych studentów – poinformowała na początku spotkania Lucyna Bałandziuk – prezes cUTW i odebrała od nowych studentów ślubowanie.

Następnie głos zabrał Marek Pilch – zastępca redaktora naczelnego Głosu Seniora, który opowiadał o tym, w jaki sposób starzeć się dobrze, jak zachować sprawność fizyczną oraz co jest dla seniorów tak naprawdę istotne – jakiś czas temu widziałem klepsydrę, zmarła pani w wieku 94 lat. Wszyscy powiedzą, że to piękny wiek, ale osoby, które znały sytuację wiedzą, że ostatnich 20 lat jej życia była w pełni zależna od swojej rodziny. O to właśnie chodzi, żeby sprawność zachować jak najdłużej – mówił podczas spotkania.

Prelegent podkreślał, że dla seniorów powinno być ważnych kilka aspektów. Po pierwsze to odpowiednia dieta – przejadanie się i nadmierne spożycie mięsa nie jest dobre dla organizmu – dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn? To również zasługa diety. Panie zwykle zjadają mniej mięsa, a więcej warzyw. Ogólnie ich posiłki są mniejsze. Nie chodzi o to, żeby całkowicie rezygnować z mięsa, ale żeby jeść świadomie – przekonywał Pilch. Po drugie bardzo ważny jest ruch. Nie muszą to być wyczyny sportowe. Wystarczy spacer, aktywność, wyjście z domu. Po trzecie z kolei bardzo ważna jest świadomość tego, że dbając o siebie, w rzeczywistości sprawiamy, że nasze życie staje się lepsze – jest w nim mniej ograniczeń.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-28 19:14:33
Boska Adela: smutek i nostalgia
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: