Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Aktywni przyrodnicy

Członkowie Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie spotkali się 18 grudnia na zebraniu sprawozdawczym. Po odczytaniu przez przewodniczącego KOP PTTK Jana Machałę sprawozdania z całego roku działalności Komisji okazało się, że ilość zorganizowanych przez miłośników przyrody i turystyki akcji była zawrotna. Dodatkowo przyglądając się adresatom organizowanych przez KOP PTTK inicjatyw nie sposób nie zwrócić uwagi na wielką wartość działalności turystów przyrodników.

W trakcie mijającego roku zorganizowali oni nie tylko 12 prelekcji i odczytów w szkołach, ale także tyleż samo niezwykle atrakcyjnych dla młodych ludzi lekcji przyrody w terenie, podczas wycieczek. Dzięki działaczom KOP uczniowie odwiedzili takie miejsca, jak m. inn. cieszyńskie rezerwaty przyrody, Muzeum Świerka Istebniańskiego i Trojstyk w Jaworzynce, ciekawe obiekty przyrodnicze w swoich gminach.

Uczniowie mieli także okazję do wzięcia udziału w dwudziestu konkursach przyrodniczych, w tym dwunastu organizowanych w czasie wycieczek. Młodzież w ramach akcji organizowanych przez KOP PTTK posprzątała spory kawałek świata – tereny zielone Cieszyna, Brennej, Skoczowa i Ustronia. Również KOP PTTK zorganizowała i przeprowadziła imprezy z okazji „Święta Drzewa” na terenie Gmin: Hażlach, Goleszów, Ustroń. – Współpracujemy obecnie z siedmioma gminami na dwanaście w powiecie – cieszył się podczas składania sprawozdania Jan Machała, przewodniczący komisji. Działalność komisji dostrzegana jest we władzach Oddziału PTTK Beskid Śląski, w lokalnych mediach, w szkołach.  - Przeglądając lokalną prasę i portale, ox-a, widzę na pierwszym planie działalność właśnie tej komisji – mówił wyrażając słowa uznania i podziękowania Ryszard Mazur, Prezes Oddziału PTTK Beskid Śląski w Cieszynie. Podkreślił także wielkie zaangażowanie członków komisji w bezinteresowną, społeczną pracę, której poświęcają sporo swego wolnego czasu.

Komisja Ochrony Przyrody zajmuje się także propagowaniem zdobywania odznaki „Turysta Przyrodnik”. Zespól weryfikacyjny Odznaki Turysta Przyrodnik w samym 2012 roku , zweryfikował i przyznał w sumie 80 odznak, w tym 40 popularnych, 20 małych brązowych, 17 małych srebrnych i 3 małe złote. Jan Machała i jego współpracownicy zachęcają do poznawania przyrody młodzież, a propagowanie zdobywania odznaki traktują jako zachętę i mobilizację dla młodych ludzi, którzy po spełnieniu odpowiednich zadań z dumą będą mogli nosić zdobyte odznaki.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: