Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Aktualizacja - Wysokie stany wody w lokalnych rzekach

W maju tego roku pogoda nas niestety rozpieszcza. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego w związku z intensywnymi opadami deszczu z niepokojem przyglądają się stanom rzek w regionie. Czy mamy powody do obaw?

Zgodnie z ostrzeżeniem wydanym przez IMGW możemy spodziewać się przekroczeń stanów ostrzegawczych - intensywne opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody miejscami do strefy wody wysokiej. W zlewniach Olzy i rzek silnie zurbanizowanych wzrosty mogą być bardzo szybkie. Na Olzie niewykluczone przekroczenia stanów ostrzegawczych – czytamy w ostrzeżeniu, które obowiązuje do poniedziałku.

Aktualnie (31.05 g. 13:30) w Polsce tylko jedna rzeka przekroczyła stan alarmowy (Pisa Kanał Giżycki). Zgodnie z danymi na stronie rekomendowanej przez IMGW (link tutaj) stan rzek na Śląsku Cieszyńskim jest średni, miejscami wysoki, jednak nigdzie nie przekroczono stanów ostrzegawczych. Przynajmniej w większych rzekach. Nieco inaczej wygląda sytuacja z lokalnymi niewielkimi rzekami. O spodziewanych problemach poinformowali m.in. strażacy z OSP Bażanowice – w gotowości – podsumowują strażacy, udostępniając zdjęcia wysokiego stanu wody w Bobrówce.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-31 14:59:45
Waldo94: Nie ma żadnych obaw. Musiało by tak padać przez ok trzy tygodnie, by zniwelować skutki bezśnieżnej zimy i wczesnowiosennej suszy.
2020-05-31 15:26:23
koszor: Niekoniecznie. Mamy dużo dachów, podjazdów, parkingów, dróg, drenów odwadniających i kanalizacji burzowych. Woda wypełnia koryta potoków i rzek w mgnieniu oka. Żeby doszło do lokalnych podtopień czy powodzi wystarczy kilkugodzinna ulewa.
2020-05-31 17:11:43
tommy70: Oj Waldo Waldo. Czyli gdyby przez rok nie padało a potem spadł w ciągu dnia deszcz z całego roku to by było bez obaw, takie tylko wyrównanie...?
2020-05-31 17:12:21
tommy70: Oj Waldo Waldo. Czyli gdyby przez rok nie padało a potem spadł w ciągu dnia deszcz z całego roku to by było bez obaw, takie tylko wyrównanie...?
2020-06-01 09:09:30
Waldo94: @tommy70: Jak przez rok nie padało, a potem jeden dzień bardzo obficie lunęło to doszłoby do lokalnych podtopień, gdyż wysuszona ziemia powoli wsiąka wode. Sens mojej wypowiedzi odnosił sie do ewentualnej powodzi, który w tym roku po prostu na nie grozi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: