Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

(aktualizacja) Strumień: wzrost stawek podatku od nieruchomości

Nawet o 89 groszy za metr kwadratowy wzrosły poszczególne stawki podatku od nieruchomości w gminie Strumień.

Poniżej zamieszczamy poprawioną treść informacji, uzupełnioną przez Urząd Miejski w Strumieniu, która pierwotnie nie była wystarczająco precyzyjna - przepraszamy za wprowadzenie w błąd:

Aktualizacja

Decyzję w tej sprawie podjęto na październikowej sesji Rady Miejskiej w Strumieniu. Tamtejszy magistrat tłumaczy je wzrostem wskaźnika cen i usług konsumpcyjnych o 3,9%, który ustalił Główny Urząd Statystyczny. Z tego też powodu podwyższeniu uległy stawki podatkowe obowiązujące  w gminie w 2020 roku, które nie mogą przekraczać stawek maksymalnych ogłaszanych przez  Ministra Finansów na dany rok podatkowy. 

Jak widać na grafikach, zamieszczonych na portalu gminy Strumień, podatek od metra kwadratowego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego wzrasta o 3 grosze do 0,81 zł. Z kolei za metr kwadratowy garażu lub budynku gospodarczego mieszkańcy gminy zapłacą 20 groszy więcej (5,37 zł). Najwyższy wzrost stawki, o 89 groszy (do 23,64 zł) dotyczy właścicieli sklepów i przedsiębiorstw, czyli nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.  

Co ciekawe, stawka podatku od 1 hektara gruntu rolnego wzrasta o 0,225 zł - z 146,15 zł na 146,375 zł. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miejskim w Strumieniu, wynika to z określanej przez Prezesa GUS ceny żyta, która jest podstawą do naliczania podatku zarówno dla gospodarstw rolnych jak i gruntów rolnych niestanowiących gospodarstwa rolnego:

  • 58,55 cena żyta na 2021 rok X 2,5q = 146,375 zł dla gruntów rolnych powyżej 1 ha powierzchni
  • 58,55 cena żyta na 2021 rok x 5q = 292,75 zł dla gruntów rolnych  poniżej 1 ha. 

KR/UG Strumień

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: