Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

(aktualizacja) Ogólnopolska awaria na kolei. Utrudnienia także w Cieszynie

Od wczesnych godzin porannych trwa awaria kilkunastu lokalnych centrów sterowania koleją. Pociągi na wielu liniach nie kursują lub są bardzo opóźnione, utrudnienia pojawiają się także w naszym regionie.

- Między 3:30 a 4:00 w 19 miejscach sieci kolejowej wystąpiła awaria systemu sterowania ruchem - głównie na ciągach komunikacyjnych od Krakowa, przez Opole, Wrocław w kierunku Węglińca oraz w okolicach Koluszek, a także na linii E20 od Warszawy do Kozina oraz linii nr 9 od Warszawy do Gdańska. Zostały wprowadzone obostrzenia gwarantujące bezpieczeństwo ruchu pociągów oraz podróżnych. W tej chwili trwa zabezpieczanie dróg przebiegu, wrowadzamy też odpowiednie regulacje. Niestety wiąże się to z opóźnieniami w ruchu pociągów, a z racji tego, że zasięg awarii jest ogólnokrajowy, część z nich nie zostanie w ogóle dziś uruchomiona - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Mirosław Skubiszewski, wiceprezes zarządu PKP PLK.

Jedno z uszkodzonych centrów sterowania znajduje się w Czechowicach-Dziedzicach. - Awaria wpływa na wszystkie połączenia z subregionu południowego do Katowic - mówi nam Tomasz Musioł, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. - Utrudnienia nie są jednak na tak wielką skalę, jak w przypadku ruchu w kierunku północnym od Katowic na Częstochowę, Zwardoń czy Żywiec - dodaje.

Na portalu śląskiego przewoźnika znaleźć można informacje o opóźnieniach lub odwołaniach ponad 40 kursów, w tym (do tej pory, stan na 10:34) trzech do naszego regionu. Odwołany został przejazd z Cieszyna do Katowic o 8:21 i z Cieszyna do Czechowic-Dziedzic o 4:11, a dwudziestominutowe opóźnienie miało połączenie z Katowic do Skoczowa o 8:06. Wprowadzana jest także zastępcza komunikacja autobusowa.

Niewykluczone, że przyczyną awarii może być atak hakerski. PKP tych informacji nie potwierdza.

Aktualizacja

Jak poinformował portal rynek-kolejowy.pl, awarię spowodował błąd formatowania czasu, za który odpowiada spółka Alstom. - Nie było żadnego cyberataku - podkreśla producent z branży kolejowej w specjalnym oświadczeniu.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-17 23:36:36
miriam11: "Nie było żadnego cyberataku " to co to było? Zawiadowca broł konduktorke na pulpicie???
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: