Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Aktor znany z „Kogel-mogel” nie żyje. Urodził się w Drogomyślu

„Wyjście awaryjne”, „Jaśminum” czy „Kogel-mogel” - to tylko niektóre tytuły filmów, gdzie można podziwiać było grę Ferdynanda Matysika. Na co dzień aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, który urodził się w Drogomyślu w gminie Strumień, zmarł 9 maja – miał 90 lat.

Wielu z nas pamięta jego role w "Jasminum", "Koglu-moglu", "Wyjściu awaryjnym", niestety nie będzie nam dane zobaczyć go jeszcze raz na scenie czy w realizacji filmowej. W wieku 90 lat zmarł we Wrocławiu Ferdynand Matysik, aktor filmowy i teatralny związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

Był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym. Skończył Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pierwszy jego występ sceniczny, można było podziwiać w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, pracował także w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie

W 1964 roku zdobył angaż aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na wrocławkiej scenie odegrał ponad 100 ról.
Za rolę Pijaka w „Ślubie” Witolda Gombrowicza w reżyserii J. Grzegorzewskiego oraz za Kirkora w "Koczowisku" Tomasza Łubieńskiego w reżyserii T. Minca otrzymał nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Ponadto jest laureatem Towarzystwa Miłośników Wrocławia za całokształt pracy artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem roli Kirkora. Doceniono również rolę Kazka w "Kondukcie”, ponadto można było go podziwiać jako Papkin w "Zemście" i Czepiec w "Weselu".

Jego aktorską rolę można było podziwiać w kilkudziesięciu filmach. Zagrał w „Popiele i diamencie”, „Koglu moglu”, „Samych swoich”, „Jaśminum”. Ostatni film to „Leśne doły”, gdzie wcielił się w rolę Wojciecha. Był także epizodycznym aktorem seriali:"Fali zbrodni", "Świecie według Kiepskich", "Na kłopoty... Bednarski", "Daleko od szosy".

Jest laureatem Kawalerskiego Krzyża Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnego Medalu "Zasłużonego Kulturze Gloria Artis". Aktor urodził się 21 kwietnia 1931 roku w Drogomyślu. Zmarł 9 maja 2021 roku. O śmierci aktora poinformowała jego rodzina. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, 14 maja 2021 roku o godz. 13 w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca we Wrocławiu przy ulicy Bujwida.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: