Akcja pieszy: edukują i rozdają odblaski

Policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzą na terenie całego powiatu działania ''Bezpieczny pieszy''. Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych.

Działania drogówki prowadzone są w związku programem poprawy bezpieczeństwa pieszych w naszym regionie, na terenie  całego powiatu.   - Funkcjonariusze  kontrolują przede wszystkim te miejsca, w których ruch pieszych jest największy. Celem tych działań jest zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie dla pieszych w ruchu drogowym. Stróże prawa zwracają uwagę na zachowanie kierowców wobec innych uczestników ruchu drogowego, a także, czy sami piesi nie łamią obowiązujących przepisów. W trakcie kontroli przeprowadzane są rozmowy dotyczące właściwego zachowania kierujących wobec pieszych jak i odwrotnie – informuje mł. asp. Krzysztof Pawlik  z KPP w Cieszynie. 

Policjanci zwracają również szczególną uwagę na stosowanie elementów odblaskowych, które są niezbędne do zapewnienia pieszemu czy rowerzyście bezpieczeństwa po zmroku. Każdemu, zarówno kierowcy jak i pieszemu, bez względu na wiek, wręczają elementy odblaskowe, które mają ich chronić po zmroku.

Przypomnijmy,  od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Od tego jest jednak jeden wyjątek -  pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem – wyjaśnia Pawlik.

(red.)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-03 16:17:25
krokusik: Co zrobić jeśli niespodziewanie trafi mi się sytuacja, że będę zmuszony po zmroku poruszać się pieszo poza terenem zabudowanym nie posiadając opaski odblaskowej.
Czy wymachiwanie telefonem z włączoną latarką uchroni mnie przed mandatem? Lepsze to niż nic.
2018-03-05 09:06:37
bronek91: Więcej takich akcji. Gratuluję postawy!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją