Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Absolwenci ściągną do Wisły

Wiślańskie Liceum Ogólnokształcące szykuje się do jubileuszu. Siedemdziesiąt lat kończy placówka, która dała wykształcenie wielu uczniom. Szczególnie z Wisły i Trójwsi.

70 lat świętuje w tym roku Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Niebawem w szkole odbędzie się wielki zjazd absolwentów. Danuta Kozyra, dyrektor szkoły wspomina, że - szkoła powstała jako pierwsze liceum na polskiej wsi. Kiedy się tworzyło, Wisła nie posiadała jeszcze praw miejskich. Przez siedem dekad wiślańską placówkę ukończyło wiele młodych osób. Dzięki staraniom pierwszych nauczycieli, znaleziono miejsce dla szkoły w centrum miasta. Dobudowano piętro do istniejącego budynku szkoły podstawowej. - mówi Danuta Kozyra, która placówce szefuje od 1989 roku.

Szkoła kształciła młodzież nie tylko z Wisły, uczęszczali również do niej mieszkańcy Trójwsi. Jak wspominają absolwenci z lat 50-tych i 60-tych, chodzili oni piechotą z Koniakowa. Przychodzili do szkoły na cały tydzień. Był internat, ale młodzież spała również w prywatnych domach- dodaje Danuta Kozyra.

W latach siedemdziesiątych liceum zaczęło się rozwijać. Powstawały kolejne oddziały. Szkoła oferowała profile humanistyczne i przyrodniczych. Były też rozszerzenia matematyczno-fizyczne.

Absolwenci często spotykają się, wspominają dawne czasy – dodaje dyrektor placówki. Niebawem okazja ku temu będzie szczególna. 17 października szkoła obchodzić będzie siedemdziesięciolecie. Uroczystość jubileuszowa odbywać się będzie w dużej sali hotelu Gołębiewski. Poprzedzi go nabożeństwo ekumeniczne, które o godzinie 10.00 poprowadzą dwaj księża katolicki i ewangelicki– absolwenci wiślańskiego liceum - ks. Krzysztof Rembisz i ks Mirosław Czyż.

Gośćmi specjalnymi będą absolwenci pierwszych roczników, które ukończyły wiślańską szkołę. Wieczorem odbędzie się Bal Absolwentów.

Wszelkie informacje o jubileuszu, znajdziecie na internetowej stronie szkoły.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: