Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Absolutorium i wotum dla Zarządu

Radni powiatowi przegłosowali absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Cieszyńskiego.

Trwa sesja  Rady Powiatu Cieszyńskiego (tutaj). Radni udzieli Zarządowi Powiatu wotum zaufania i absolutorium.

Na początku sesji, kiedy omawiano Raport o stanie powiatu, będący w opozycji (PiS) radny Janusz Juroszek zwrócił uwagę na trudną sytuację w szpitalu, który jest jednostką prowadzona przez powiat oraz o nieprawidłowości, które wykazała kontrola szpitala. Poparł go Christian Jaworski, który mówił – Nie ufamy Zarządowi, nie ufamy Pani Staroście – podkreślając, że pieniądze na szpital powinny się znaleźć, skoro są na liczne stanowiska kierownictwa szpitala i pięcioosobowy Zarząd Powiatu. Jak mówił Jaworski, nawiązując do haseł wyborczych swoich politycznych oponentów[ „Niech się żyje”], że Młodzi Dla Powiatu obawiają się, że hasło to dotyczy dbania o „swoich”, a nie o mieszkańców powiatu.

Radny Andrzej Łukasiak (PiS) zwrócił uwagę na przedsiębiorczość i zapytywał, co powiat chce zrobić dla przedsiębiorców, wskazując, że w raporcie pod tym względem Powiat Cieszyński wypada słabo. – Jesteśmy trzeci od końca. – zauważył i podkreślał, że przedsiębiorczość napędza miejsca pracy czy demografię, bo ludzie trafiają do powiatu za pracą.

Głos zabrała Starosta Cieszyński Janina Żagan, która podkreśliła, że powiat przede wszystkim jest potęgą turystyczną, zaś Wicestarosta Mieczysław Szczurek ripostował Łukasikowi, że to gminy mogą dawać ulgi podatkowe, powiat nie ma narzędzi do takich „zachęt”.

Radny Stanisław Malina (radny z ramienia KWW Samorządowcy Powiatu Cieszyńskiego) apelował, żeby „nie uprawiać demagogii” i powrócić do tematu – wszak nie o planach na następne lata, ale o stanie powiatu za 2023 rok dyskusja jest prowadzona. Zwrócił się też do Młodych Do Powiatu, by lepiej „wzięli się do roboty i ta demografia pójdzie do góry”.

Po tej rundzie słownych utarczek radni głosowali za wotum zaufania (19 "za", 4 "przeciw", 4 "wstrzymujące się") raz absolutorium (19 "za", 4 "przeciw", 5 "wstrzymujące się").

Sesja jeszcze trwa - transmisja:

 

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-18 15:28:04
św. Patryk.: Jk miło. Show must go on. Radny Malina - sildenafil powinien pomóc.
2024-06-19 11:00:46
Mach: Spróbujmy to jakoś podsumować. Podstawowe zadanie powiatu, jakim jest między innymi stała troska o dobrostan szpitala mocno szfankuje. Ten zakres zadań powiatu, jak sądzę, jak i pozostałe zadania powiatu powinien być poza podziałami politycznymi, a posiadane środki finansowe powinny być skrupulatnie wydawane na zadania zlecone powiatowi. Co, warty jest lokalny układ polityczny w strukturach powiatu jeśli za jego istnienie podatnik ma zapłacić w obrębie kadencji na trzy synekury, etaty ,które nie wynikają z konkretnych potrzeb dodatkowego zatrudnienia lecz jedynie mają za zadanie stabilizować i tak wątły układ większościowy. Obiektywnie , to dla mieszkańców powiatu nie ma to większego znaczenia w jakim składzie politycznym, zwłaszcza, że tworzą go w większości lokalne komitety wyborcze, będą wydawane znaczone pieniądze z dotacji i subwencji państwowych byle by nas ten 5 osobowy zarząd jak najmniej kosztował, a jeśli już musi być 5 osobowy to przynajmniej niech te 3 osoby nie kosztują nas tak drogo, bo ich odpowiedzialność jest żadna i nie ma zamocowania w ustawie o samorządzie powiatowym w zakresie odpowiedzialności, bo ta jednoosobowo spoczywa na staroście. Więc radni ,którzy złożyli ślubowanie powinni się poważnie zastanowić ,czy utrzymując te 3 dodatkowo posady w zarządzie Powiatu nie działają wbrew deklaracjom zawartym w rocie ślubowania. Interesującymi deklaracjami w wyżej zamieszczonym tekście wykazali się starościna z zastępcą. Ta pierwsza przypisuje sobie za sukces ,że powiat jest przede wszystkim potęgą turystyczną co się ma nijak do budżetu powiatowego, bo to poszczególne gminy tę potęgę turystyczną budują ze swoich budżetów, drugi z kolei sprytnie wykęca się z zarzutu słabo rozwiniętej przedsiębiorczości ripostując Panu Łukasiakowi, że to gminy są odpowiedzialne za rozwój przedsiębiorczości bo powiat nie ma możliwości udzielania ulg podatkowych do takich zachęt. Słowem zarówno Pani Starościna jak i Pan Starosta udawadniają nam wszystkim ,że powiat tak naprawdę nie wiele może więc generalny wniosek- po co te trzy dodatkowe etaty w Zarządzie Powiatu!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: