Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna też na „nie”

Radni w Istebnej zagłosowali wczoraj (17.06.2024) za Podjęciem uchwały w sprawie odmowy uzgodnienia projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Rada Gminy Istebna, podobnie jak Wisła i Brenna [Pisaliśmy: Brenna i Wisła odmawiają uzgodnienia ] odmawia uzgodnienia dla proponowanej Uchwały Sejmiku ws. Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Przypomnijmy Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego utworzony został 16 czerwca 1998 i jest położony m.in. na obszarze gmin Śląska Cieszyńskiego: Brenna, Goleszów, Istebna, Jaworze, Ustroń czy Wisła. W kwietniu bieżącego roku w uchwale  Nr 859/497/VI//2024 Zarządu Województwa Śląskiego pojawiła się propozycja uchwały ws. Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego (zobacz). W niej zawarte były uściślenia dotyczące ochrony Parku. Zgodnie z przepisami projekt taki musi trafić do uzgodnienia do gmin, których dotyczy. I tak też się stało. W połowie maja do urzędów trafiło pismo Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego stanowiące wniosek o uzgodnienie projektu uchwały w sprawie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Jednak nie wszystkie zapisy uchwały podobają się samorządom – w przypadku Wisły i Brennej chodziło m.in. o zakaz pozyskiwania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów, co miałoby uniemożliwić funkcjonowanie kamieniołomów w Wiśle i Brennej.

W przypadku Istebnej – w uzasadnieniu odmowy czytamy o tym, że jeden z zapisów projektu zakłada, że by zakaz budowy na proponowanym obszarze nie obowiązywał  muszą na terenie gminy być uchwalone odpowiednie dla tego miejsca studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Łącznie – gmina musiałaby mieć i jeden i drugi. A nie zawsze tak jest.

- Zapisy § 3 ust. 2 i 3 projektu uchwały dotyczą zwolnienia z zakazów obszarów przeznaczonych pod zabudowę i dopuszczających budowę nowych obiektów budowlanych w obowiązujących studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

W obecnym brzmieniu projektu przepis stanowi, iż zakazy ustalone w ust. 1 nie dotyczą obszarów „w obowiązujących studiach uwarunkowań i kierunkach zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego”. Taka konstrukcja przepisu powoduje, że obszary w PKBŚ dla których w obowiązującym suikzp ustalono inwestycyjne kierunki rozwoju, a których nie wprowadzono jeszcze w planach miejscowych jako obowiązujące przeznaczenia, utracą ustalone funkcje, z uwagi na zastosowanie spójnika „i” warunkującego łączne wystąpienie dwóch przesłanek zwolnienia z zakazów.  Zastąpienie w projekcie uchwały spójnika „i” spójnikiem „lub”, tj. „w obowiązujących studiach uwarunkowań i kierunkach zagospodarowania przestrzennego lub miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego”, pozwoli na utrzymanie wyznaczonych w tych dokumentach kierunków rozwoju, niezależnie czy Gmina ustaliła je zarówno w suikzp czy w  obowiązujących planach, które nie doczekały się aktualizacji – czytamy w Uzasadnieniu do uchwały.

Jak zaznaczają włodarze Istebnej, zapisy te mogą prowadzić do ograniczenia możliwości rozwojowych Gminy:

- Aktualnie Gmina Istebna prowadzi procedurę planistyczną dla obszaru wsi Istebna, które dotyczą zarówno suikzp oraz mpzp, które są na etapie bardzo zaawansowanych prac. Ww. dokumenty planistyczne zaplanowano podjąć w br. Nadto przygotowany został projekt mpzp dla wsi Jaworzynka, który w najbliższych miesiącach w zostanie przyjęty przez  Radę Gminy Istebna. Zawarte tam postanowienia w kontekście projektu uchwały Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego mogą doprowadzić do ograniczenia możliwości rozwojowych Gminy Istebna.

Uchwałę w sprawie odmowy uzgodnienia projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego istebniańscy radni podjęli jednomyślnie 12 głosami "za".

Zapis wideo sesji:

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-18 19:27:00
św. Patryk.: Istebna sama w sobie jest Żywym Skansenem Kołtuństwa I Ksenofobii. Za rządów PiS zrobili sobie reklamę na całym świecie. Po co im więcej, potomkom niedawnych migrantów ekonomicznych.
2024-06-18 19:29:18
św. Patryk.: PiS w ciągu jednego dnia ściągał więcej migrantów z Azji i Afryki, niż w przeciągu miesiąca przedostaje się nielegalnie przez wschodnią granicę. Ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys migracyjny, za tę nieszczelną granicę i równocześnie czyni z tego taki pretekst, żeby prowadzić bardzo brutalną kampanię przeciwko polskiemu rządowi, bardzo sprzyjającą narracji putinowskiej.
2024-06-18 19:30:39
św. Patryk.: Nic nie zrobili, żeby zatrzymać tę falę. Wszystko robią, żeby wzbudzić strach, lęk, żeby ta narracja putinowska była coraz silniejsza w Polsce. Szkoda, że nawet byli premierzy i była pani premier pisowska w tej roli takiego putinowskiego trolla występuje i powtarza różne kłamstwa i niesprawdzone informacje. - DT jak zwykle 10/10, w paru słowach zaorał ruskie onuce z logo PiS.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: