Istebna też na „nie”
Rada Gminy Istebna, podobnie jak Wisła i Brenna [Pisaliśmy: Brenna i Wisła odmawiają uzgodnienia ] odmawia uzgodnienia dla proponowanej Uchwały Sejmiku ws. Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.
Przypomnijmy Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego utworzony został 16 czerwca 1998 i jest położony m.in. na obszarze gmin Śląska Cieszyńskiego: Brenna, Goleszów, Istebna, Jaworze, Ustroń czy Wisła. W kwietniu bieżącego roku w uchwale Nr 859/497/VI//2024 Zarządu Województwa Śląskiego pojawiła się propozycja uchwały ws. Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego (zobacz). W niej zawarte były uściślenia dotyczące ochrony Parku. Zgodnie z przepisami projekt taki musi trafić do uzgodnienia do gmin, których dotyczy. I tak też się stało. W połowie maja do urzędów trafiło pismo Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego stanowiące wniosek o uzgodnienie projektu uchwały w sprawie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Jednak nie wszystkie zapisy uchwały podobają się samorządom – w przypadku Wisły i Brennej chodziło m.in. o zakaz pozyskiwania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów, co miałoby uniemożliwić funkcjonowanie kamieniołomów w Wiśle i Brennej.
W przypadku Istebnej – w uzasadnieniu odmowy czytamy o tym, że jeden z zapisów projektu zakłada, że by zakaz budowy na proponowanym obszarze nie obowiązywał muszą na terenie gminy być uchwalone odpowiednie dla tego miejsca studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Łącznie – gmina musiałaby mieć i jeden i drugi. A nie zawsze tak jest.
- Zapisy § 3 ust. 2 i 3 projektu uchwały dotyczą zwolnienia z zakazów obszarów przeznaczonych pod zabudowę i dopuszczających budowę nowych obiektów budowlanych w obowiązujących studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
W obecnym brzmieniu projektu przepis stanowi, iż zakazy ustalone w ust. 1 nie dotyczą obszarów „w obowiązujących studiach uwarunkowań i kierunkach zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego”. Taka konstrukcja przepisu powoduje, że obszary w PKBŚ dla których w obowiązującym suikzp ustalono inwestycyjne kierunki rozwoju, a których nie wprowadzono jeszcze w planach miejscowych jako obowiązujące przeznaczenia, utracą ustalone funkcje, z uwagi na zastosowanie spójnika „i” warunkującego łączne wystąpienie dwóch przesłanek zwolnienia z zakazów. Zastąpienie w projekcie uchwały spójnika „i” spójnikiem „lub”, tj. „w obowiązujących studiach uwarunkowań i kierunkach zagospodarowania przestrzennego lub miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego”, pozwoli na utrzymanie wyznaczonych w tych dokumentach kierunków rozwoju, niezależnie czy Gmina ustaliła je zarówno w suikzp czy w obowiązujących planach, które nie doczekały się aktualizacji – czytamy w Uzasadnieniu do uchwały.
Jak zaznaczają włodarze Istebnej, zapisy te mogą prowadzić do ograniczenia możliwości rozwojowych Gminy:
- Aktualnie Gmina Istebna prowadzi procedurę planistyczną dla obszaru wsi Istebna, które dotyczą zarówno suikzp oraz mpzp, które są na etapie bardzo zaawansowanych prac. Ww. dokumenty planistyczne zaplanowano podjąć w br. Nadto przygotowany został projekt mpzp dla wsi Jaworzynka, który w najbliższych miesiącach w zostanie przyjęty przez Radę Gminy Istebna. Zawarte tam postanowienia w kontekście projektu uchwały Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego mogą doprowadzić do ograniczenia możliwości rozwojowych Gminy Istebna.
Uchwałę w sprawie odmowy uzgodnienia projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego istebniańscy radni podjęli jednomyślnie 12 głosami "za".
Zapis wideo sesji:
Natasza Gorzołka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.