Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Absolutorium dla Burmistrza Cieszyna niejednogłośnie

Podczas wczorajszej (30.06) sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni, przy jednym głosie sprzeciwu, udzielili Burmistrzowi Miasta Cieszyna absolutorium. Przeciwko głosował samorządowiec Czesław Banot.

Na wczorajszej (30.06) sesji Rady Miejskiej Cieszyna samorządowcy większością głosów podjęli jedne z ważniejszych uchwał, które znalazły się w porządku obrad: uchwała w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Burmistrza Miasta Cieszyna z wykonania budżetu Miasta Cieszyna za 2015 rok oraz uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Cieszyna.

Zanim radni przystąpili do głosowania w sprawie udzielenia absolutorium głos zabrał samorządowiec Czesław Banot. Radny odniósł się do sytuacji w MOSiR, do przeprowadzonego audytu, a także do różnic w pewnych danych finansowych, które inaczej prezentują się według informacji z przeprowadzonego audytu, a inaczej w ocenie burmistrza. Koszty zarządzania i utrzymania obiektów MOSiR w 2015 roku wzrosły o 133% (721.504 zł to są dane z odpowiedzi burmistrza), zaś według audytu o 156%, 1.222.649 zł. Różnica danych ponad 500.000 zł – mówił Banot, wskazując dalej. „Gościniec Sportowy” przyniósł straty 200.000 zł według odpowiedzi burmistrza i 312.000 zł według audytu. Zarządzanie i marketing to: brak sponsoringu, brak reklam, nieczynna strona internetowa hotelu, brak cennika, pusty gabinet odnowy, puste mieszkania itd. Sukcesem finansowym nie jest też funkcjonowanie pustej strefy rekreacji w Marklowicach. Koszt w 2015 roku 120.231,45 zł według odpowiedzi burmistrza i 149.283,74 zł według audytu. Inne „czynne” boiska szkolne kosztowały w 2015 roku około 80.000 zł – wskazywał Banot.

Samorządowiec zwrócił uwagę na koszty administracji MOSiR, według Banota milionowe oraz na zatrudnienie w MOSiR. 35 etatów i ponad 1.000.000 zł na umowy cywilno prawne, to kolejne „x” etatów w dyspozycji dyrektora. Efekt zarządzania i gospodarowania mieniem w MOSiR w 2015 roku to -3.412.908,55 zł według audytu, a przychody tej jednostki pokryły jedynie 12,89% kosztów. Jak te koszty wyglądają w zestawieniu z kwotą 500,000 zł dotacji na szkolenie, rozgrywki sportowe dzieci i młodzieży cieszyńskich klubów, stowarzyszeń i fundacji. Dlaczego kontrola wykonana przez pełnomocnika burmistrza i kontrola wewnętrzna burmistrza nie wykazały nieprawidłowości? – pytał radny.

Banot zaznaczył, iż w ubiegłych latach wielokrotnie w swoich wnioskach i wystąpieniach wskazywał na nieprawidłowości w MOSiR. Tylko w tej kadencji Rady Miejskiej z 72 interpelacji, wniosków i zapytań, które złożył 35 dotyczyło MOSiR. We wczorajszym (30.06) wystąpieniu Banot odniósł się również do tematu instalacji w Szkole Podstawowej Nr 4. Wadliwą według radnego instalację można było usprawnić, co przyniosłoby oszczędności. Koszty utrzymania basenu w SP 4 od 2011 roku wzrosły z 367.322,18 zł do 870.125,47 zł w 2015 roku, wzrost o 237%. Dlaczego? Tak wygląda transparentność informacji udzielanych radnym. Tak uciekają środki, które można by skierować na poprawę jakości bazy sportowej, ewentualne inwestycje: tartanowa bieżnia, kosmetyka zapuszczonych stadionów, boisko „Pod Wałką” (bez trybun), wyposażenie basenu miejskiego – mówił Czesław Banot.

Do tego dość obszernego wystąpienia radnego odniósł się Burmistrz Ryszard Macura.  Uwagi które zostały tutaj skierowane są przez nas na bieżąco analizowane. Staram się robić to porównując jedno zestawienie z drugim, bo tylko wtedy będziemy wiarygodni. Czasami zastosowano bowiem inną metodykę obliczania, stąd wynikające różnice. Nie chciałbym tutaj przesądzać, które wyniki są efektem stosowania innej metodyki, a które są wynikiem jakiegoś błędu – mówił Burmistrz.

Włodarz zaznaczył, iż miasto będzie podejmować pewne działania aby poprawić sytuację w sporcie. Podziękował również wszystkim obecnym na sali sesyjnej radnym za dobrze skonstruowany budżet na 2015 rok.  Często jest tak, że jak budżet jest już realizowany  okazuje się, czy jego realizacja jest możliwa, czy nie. Okazało się, że jest możliwa. Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe, a o tym wszystkim zawsze decyduje roztropność przy podejmowaniu decyzji. Życzę nam wszystkim abyśmy nadal podejmowali roztropne decyzje – zaznaczył Macura.

Radni udzielili Burmistrzowi absolutorium przy jednym głosie sprzeciwu. Serdecznie dziękuję za udzielenie tego absolutorium. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem wszystkich służb, które odpowiadają za to aby gospodarka finansowa była prawidłowa. My możemy mieć różne pomysły ale wszystko musi mieścić się w określonych ramach. Za solidność dziękuję – podsumował Burmistrz.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-01 14:00:33
bronsky1964: lenin wietrznie rzywy-pisownia \'\'odpowiednia\'\'.
2016-07-01 16:47:41
krzysztof.mm: Plus dla Banota.
2016-07-01 21:25:20
wny: Panie radny Banot, tyle lat i niczego się Pan nie nauczył. Jeżeli przytoczone informacje, rozbieżności są udokumentowane to sprawę należy przekazać do RIO, Wojewody celem wyjaśnienia. Panie burmistrzu co to znaczy inna metodyka obliczania? Przecież to są jakieś kpiny!, i nie mówimy bynajmniej o jakiś 5 czy 15 tys.
2016-07-03 18:49:51
Mach: Czytam z niedowierzaniem. Radny Cz.Banot wraz z pozostałymi radnymi co roku przygotowują i zatwierdzają do realizacji budżet. Budżet miejski, którego częścią składową jest budżet jednostki budżetowej miasta o nazwie MOSiR. Czyli każdego roku, jak tylko zażądał by tego radny Cz.Banot, może za każdym razem interpelować, czy dyskutować na komisji rady dlaczego wzrosły nakłady na poszczególne jednostki budżetowe i pytać z czego to wynika. Wówczas nie porównywał by roku 2011 z 2015, ale czyniłby to corocznie i w porę wykazywał stosowną czujność jak tylko nakłady wzrastają ponad prognozowaną inflację. Z jednostkami budżetowymi na ogół jest tak,że jak zaplanują jedną czy dwie imprezy więcej o charakterze rekreacyjno-sportowym w budżecie ,to i dotację otrzymują wyższą na ich przeprowadzenie, którą zgodnie z zatwierdzonym budżetem między innymi przez Cz.Banota oczywiście w całości wydają powiększając tym samym straty bo przecież rekreacja i sport nie są imprezami dochodowymi ale jedynie realizacją celów jakiemu ma służyć ta jednostka budżetowa. Właśnie wydanie kwoty zwiększa ów minus MOSiR\'u jak i innych jednostek budżetowych.<br />==============================c.d.n.
2016-07-03 19:17:15
Mach: Innymi słowy, jeżeli Zamek Cieszyn w stosunku do poprzedniego roku otrzymał z UW i UM dotację wyższą, a ograniczył lub nie zwiększył ilość imprez czy też ograniczył,obniżył ich jakość, to oczywiście wykaże niższe straty ze swojej działalności w stosunku do roku poprzedniego. Jedno jest pewne ,jako jednostka budżetowa nigdy do budżetu gminy nie wniesie zysku przewyższającego koszty utrzymania Zamku Cieszyn.<br />=========================c.d.n.
2016-07-03 20:50:26
Mach: Teraz parę słów odnośnie rozbieżności wyliczeń audytora i burmistrza w zakresie wzrostu funkcjonowania MOSiR. Audytor przy sporządzaniu bilansu dla MOSiR przyjął metodę wyrywkową stąd o błędy nie trudno- audyt zaskarżył zresztą dyr. MOSiRu. Audytor zarzutów nie postawił dyr. MOSiR a jedynie w części opisowej ograniczył się do uwag i propozycji rozwiązań na przyszłość. Burmistrz udzielając odpowiedzi na interpelację radnego Cz.Banota o jej opracowanie zwrócił się do odpowiednich urzędników. Ci odpowiedzieli zgodnie z prawdą co oczywiście skwapliwie wykorzystał Cz.Banot przeciwko burmistrzowi szermując rozbieżnymi wyliczeniami. Postanowił nie zagłosować za absolutorium bo liczył, że audyt pogrąży dyr. MOSiR,u tymczasem pogrążył audytora. W ten sposób niechcący radny Cz. Banot został sojusznikiem MOSiR\'u. Radni głosują absolutorium dla burmistrza po pozytywnej opinii RIO w zakresie realizacji budżetu w tym także budżetu MOSiR,u stanowiącego jego część składową. <br />=======================<br />Wny- inna metodyka obliczania ,w języku dyplomatycznym burmistrza znaczy tyle ,że burmistrz zapłacił za wadliwy audyt, a pan radny Cz.Banot został doceniony jako oponent Burmistrza i mógł zachować twarz jako kontrolowana opozycja.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: