Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

A ty oszczędzasz?

Dziś (31.10) Światowy Dzień Oszczędzania. Czy oszczędzanie w dzisiejszym świecie jest możliwe? Wolimy chowanie pieniędzy do skarpety czy raczej wybieramy bankowe lokaty? O finanse, które udaje się odłożyć zapytaliśmy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

Pani Jadzia ma 40 lat i prowadzi jeden ze skoczowskich warzywniaków. - Oszczędzałam na wesele syna, ale moje oszczędności i tak nie wystarczyły na cała imprezę, wiec teraz zamiast nich mam kredyt - mówi skoczowianka, dodając, że w dzisiejszych realiach trudno jest odłożyć pieniądze, bo więcej wydaje się na opłaty niż kiedyś i życie w Polsce jest coraz droższe, a mały sklepik nie przynosi pokaźnych dochodów.

12- letni Michał zbiera pieniądze do skarbonki. - Najwięcej było w niej 800 zł, te pieniądze przeznaczyłem na rower, teraz niestety znajduje się tam niecała złotówka, ale zamierzam zbierać nadal. Tym razem na skuter. - dodaje.

Henryk Ozga oszczędzał zawsze. - Z każdej wypłaty staram się odłożyć coś do jednej z przegródek portfela. Na drobne wydatki, albo na ciężkie czasy. Niestety na poważniejsze zakupy nie starcza - opowiada mieszkaniec Cieszyna, który w tym roku wybiera się na emeryturę. - No i czasy oszczędzania się skończą - dodaje.

Izabela Nowak prowadzi własną firmę kosmetyczną, jeśli udaje się jej wygospodarować oszczędności zakłada je na lokatę - Liczę na zysk dlatego mnie to motywuje do oszczędzania. Bo jak każda kobieta, lubię zaszaleć na zakupach i gdybym chowała pieniądze do skarpety, pewnie dziś by ich tam nie było. - mówi mieszkanka Brennej.

Oszczędza też Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna. - Oszczędzanie jest trudnym, ale dobrym nawykiem, pamiętam z lat szkolnych, że październik był miesiącem oszczędzania. Kiedy chodziłem do szkoły podstawowej miałem książeczkę w Szkolnej Kasie Oszczędności - opowiada burmistrz i dodaje, że oszczędza miejskim budżetem i prywatnym portfelem. - Staram się oszczędzać jako Bogdan Ficek, obywatel i zawsze mam jakieś oszczędności, a również miasto prowadzi taką oszczędną politykę, lokujemy pieniądze jeśli tylko mamy nadwyżki, żeby zarabiać na oprocentowaniu - kwituje Bogdan Ficek.

Światowy Dzień Oszczędzania to jedna z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Inicjatorami akcji w 1929 roku byli przedstawiciele największych europejskich banków. Podczas konferencji w Mediolanie uznali, że w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw należy promować ideę oszczędzania. W Polsce regularnie oszczędza tylko 7 procent obywateli.

 Dorota Kochman, Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: