Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

90 lat śpiewają Panu. 90 lat chóru Gloria [film]

90 lat w miniony weekend świętował chór Gloria, który działa przy katolickiej parafii św. Michała Archanioła w Goleszowie.

Pierwszy kościół katolicki w Goleszowie, a przy nim i parafia, powstały prawdopodobnie w 1293 roku. Przez ponad siedem wieków swego istnienia, proboszczowie goleszowskiej parafii musieli zmagać się z różnego rodzaju przeszkodami, wynikającymi z uwarunkowań klimatycznych, trudności politycznych i społecznych. Obecny budynek kościoła budowany był w latach 1914-21. Już dwa lata później, z inicjatywy ówczesnego proboszcza, księdza Józefa Buryana, powstał chór parafialny.

Pierwszym jego dyrygentem był Jan Zatloukal, pochodzący z Czechosłowacji. Posiadał on przygotowanie muzyczne, gdyż w Krakowie pełnił funkcję kapelmistrza wojskowego. Założył w Goleszowie orkiestrę dętą, chór w Cementowni Goleszów, organizował wieczorki w Katolickiej Czytelni Ludowej w Goleszowie, był także nauczycielem. Pierwszym publicznym występem zespołu był występ podczas poświęcenia dzwonów kościelnych, które odbyło się 11.11. 1923 r. Już następnego roku w kościele zabrzmiały nowo wybudowane 26-głosowe organy piszczałkowe.*


W tym roku chór świętuje jubileusz 90 lat istnienia. Z tej okazji w minioną niedzielę, Jubilat, wraz z orkiestrą salonową im. Prof. Hilarego Drozda z Cieszyna, wystąpił przed publicznością. Zapraszamy do wysłuchania kilku utworów w wykonaniu chóru Gloria. Chór przygotowała Ewa Wigezzi-Skałka, orkiestrą dyrygował Krzysztof Durlow.


Jan Bacza

 

*Fragment opracowania historii chóru autorstwa Eweliny Bachul

 

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: