Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

80 lat brenneńskiej szkoły

Podniosła uroczystość w gimnazjum w Brennej. 80 lat skończyła szkoła im. Jana III Sobieskiego. Z tej okazji wczoraj odbyła się uroczysta akademia. Uroczystości poprzedziło nabożeństwo w kościele św. Jana Chrzciciela, następnie zebrano się w budynku szkoły.
Byli uczniowie, którzy kiedyś do placówki uczęszczali, ale też i ci, którzy powrócili w szkolne mury już jako nauczyciele. Jak podkreśla Czesław Marcjasz dyrektor gimnazjum,- to taki wyraźny element kontynuacji między pokoleniowej. Chodzą tutaj wnuki, chodzili rodzice a wcześniej dziadkowie. Wielu z naszych absolwentów powraca tutaj już jako nauczyciele.
 
Historia szkoły rozpoczyna się w r. 1927. Z inicjatywą budowy nowej szkoły wystąpił dr Jerzy Kisiała, starosta cieszyński, pochodzący z Brennej. Zawiązał się nowy komitet budowy. Parcele wielkości 1,5 ha zakupiono od państwa Sikorów. Szkoła miała być nowoczesna i odpowiadająca aspiracjom mieszkańców Brennej. Budowę powierzono firmie J. i J. Strzitzki ze Skoczowa. Dzięki zabiegom p. Starosty śl. Rada Wojewódzka przyznała pożyczkę bezzwrotną w wysokości 30 tys. zł.- tak kroniki opisują historię budowy szkoły. Naukę rozpoczęto w sierpniu 1933 roku. Z uwagi na to, że wówczas przypadała 250 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej, nadano placówce imię Jana III Sobieskiego.
Ale budynek szkoły przez lata się zmieniał. Jak opisuje Marcjasz, w latach osiemdziesiątych nastąpiła rozbudowa szkoły. Powstała m.in. sala gimnastyczna. Kilka lat temu przeprowadzono termomodernizację. A od trzech lat mamy zespół boisk Orlik.
 
 
Jak na owe czasy była to nowoczesna szkoła, posiadająca kilka oddziałów, dzieci nie musiały mieć łączonych klas. budynek był pełen dumy dla mieszkańców, że po piętnastu latach funkcjonowania II Rzeczypospolitej powstała taka inwestycja. Brenna jest bardzo rozległą miejscowością, niektórzy uczniowie pokonywali nawet 10 kilometrów by dotrzeć do szkoły – opisuje dyrektor Marcjasz.
 
Na jubileuszu szkoły nie zabrakło tych, którzy się tutaj uczyli a absolwenci – nauczyciele, ci z rozrzewnieniem wspominali czasy nauki w szkole. Jako ostatnia uczennica chodziłam do siedmiu klas. w rocznikach za mną był już system ośmioklasowy. Czasy trudne, pamiętam, że palono tuaj w piecach kaflowych, niemniej wspominam to wszystko bardzo mile i z przyjemnością wróciłam do swojej szkoły już jako nauczycielka. - mówi Krystyna Gibiec, która w szkole uczyła muzyki.
 
.
 
 
To były inne czasy, nauczyciel miał niesamowity autorytet i poszanowanie – wspomina nauczycielka matematyki Agnieszka Paszek. Jak dodaje, w pamięci bardzo utkwiły jej zajęcia na kółku gospodyń. Tam młode dziewczyny mogły dowiedzieć się wielu rzeczy na temat prowadzenia domu – dodaje Paszek.
 
 
Cudowne czasy – mówi krótko Krystyna Waniołka. W 1966 roku zorganizowałam tutaj chłopięcą grupę harcerską. Młodzież chciała w tej organizacji być. Zawsze wierzyłam w młodzież i nie ukrywam, lepiej się uczyło ją później – dodaje.
 
Pochwalony Jezus Chrystus – tak się witało dzień w szkole, a później śpiewaliśmy pieśń – wspomina 87-letnia Helena Wigezzi. Jak mówiła podczas akademii, z jej rocznika, oprócz niej żyją jeszcze tylko dwie osoby. Nauka trwała 3,4 godziny każdego dnia. Oczywiście na początku nie było zeszytów. Pisało się na tabliczkach. A jak dzieci były niegrzeczne to była kara. Taki uczeń dostał pięc razy kijem po tyłku. i żaden z rodziców nie przyszedł na skargę. A lżejszą kara było stanie w kącie. Ale dla chłopców było to też strasznie wstydliwe, podobnie jak to, że trzeba było siedzieć w jednej ławce z dziewczynką. – wspominała Pani Helena.
 
W uroczystości w szkole, oprócz nauczycieli i samorządowców wzięła udział także podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Joanna Berdzi. Uczniowie przygotowali z okazji jubileuszu historyczną inscenizację. Spacer królewskim szlakiem z Janem III Sobieskim – czyli historia miłości króla i jego ukochanej Marysieńki. Przekładu jednego z tekstów na gwarę breńską dokonała p. Zofia Madzia wraz z rodziną. Podczas akademii nie zabrakło także pokazu tańców w wykonaniu gimnazjalistek.
 
 
Jan Bacza
 
Zobacz też temat Orlik w Brennej
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: