76 rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września br. minęło 76 lat od wybuchu II wojny światowej. W tym dniu w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające te dramatyczne wydarzenia sprzed lat. Nie zabrakło ich także w Cieszynie. W obchodach kolejnej rocznicy od wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana wzięli udział m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Miasta Cieszyna, organizacje kombatanckie, szkolne delegacje. Swoje poczty sztandarowe wystawiły organizacje z Cieszyna i powiatu. Zanim jednak uczestnicy uroczystości spotkali się na Placu Poniatowskiego, parę minut po godzinie 8 rano miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej spoczywających w Cieszynie żołnierzy Wojska Polskiego, poległych i zmarłych z ran w 1939 roku. Tablicę tę odsłonięto na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Katowickiej.
Manifestacja na Placu Poniatowskiego rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.30. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Maria Cieślar. 1 września 1939 roku zamiast szkolnych dzwonków słychać było strzały i wybuchy bomb. Polacy nie zważając na przewagę liczebną i militarną hitlerowców odważnie stanęli do boju. Nie skryli się strachliwie przed najazdem wojsk niemieckich. Nie bali się oddać życia w nierównej walce za wolność. Jakże wielki to był heroizm. (…) Na naszej cieszyńskiej ziemi pamiętamy m.in. o straconych pod Wałką, a także o wszystkich żołnierzach którzy dzielnie broniąc tej ziemi złożyli jej w ofierze swoje życie. Okrucieństwo nazizmu dotknęło straszliwie ludność cywilną tylko dlatego, że płynęła w niej inna niż niemiecka krew. Ogromu tragedii milionów ludzi nie sposób wyrazić słowami. Nie spotykamy się tutaj jednak dziś aby rozliczać, czy rozdrapywać rany, jesteśmy tu po to aby po raz kolejny, setny, tysięczny zawołać - nigdy więcej wojny! Mamy moralny obowiązek nie tylko pochylać się nad krzywdą tych co zginęli ale przede wszystkim przestrzegać żeby już nigdy nie powtórzył się tamten scenariusz. Pokój i wolność nie są nam dane na stałe. Trzeba o nie nieustannie dbać, kierując się szacunkiem dla drugiego człowieka. Dobrem i wartościami chrześcijańskimi, które nigdy nie przeminą. Bądźmy odważni nie tylko słowem ale i czynem. (…) Drodzy kombatanci, żołnierze II wojny światowej w imieniu mieszkańców powiatu cieszyńskiego dziękuję Wam za wolność, którą wywalczyliście dla naszej Ojczyzny. Jesteśmy Wam bezgranicznie wdzięczni za to, że nasze pokolenie, pokolenie naszych dzieci i wnuków zna wojnę tylko z lekcji historii. (…) Oddając dziś hołd ofiarom II wojny światowej pamiętajmy, że za ten przywilej, za to że dziś mieszkamy w wolnym kraju, tak wielu dziesiątki lat temu, poświęciło swoje plany, marzenia, zdrowie, czy życie. Uczmy się prawdziwej odwagi i honoru od bohaterów tamtych dni. Bądźmy orędownikami pokoju – mówiła Cieślar.
Po wysłuchaniu przemówienia modlitwę Kapelanów Służb Mundurowych odmówił Ksiądz Tadeusz Konik. Nie zabrakło również apelu poległych oraz złożenia przez delegacje kwiatów pod tablicami. Następnym punktem programu był uroczysty przemarsz ulicami Cieszyna w asyście orkiestry, połączony ze składaniem kwiatów pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny oraz Harcerzy.
Uczestnicy udali się również na patriotyczną Mszę Świętą w intencji Obrońców Ojczyzny oraz Ofiar II wojny światowej, która odbyła się w Kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Ostatnim punktem wtorkowych uroczystości było spotkanie władz miasta i powiatu w Cieszyńskim Ośrodku Kultury z weteranami II wojny światowej i członkami organizacji kombatanckich. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura oraz Wiceburmistrz Bogdan Ścibut.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.