Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

70 tysięcy połączeń na 112

W ciągu całego roku, czyli od 25 sierpnia 2010 do dnia dzisiejszego Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ustroniu odebrało ponad siedemdziesiąt tysięcy połączeń na numer 112. Warto podkreślić, że połączenia nie zawsze oznaczały konieczność skorzystania z pomocy odpowiednich służb.

Do czego służy numer 112 ? Odpowiedź wydaje się oczywista, jednak - jak pokazuje życie - nie dla wszystkich. Ludzie dzwonią, żeby potwierdzić jakiś komunikat, zapytać o różne, czasami bardzo dziwne, rzeczy. Dla niektórych osób numer alarmowy kojarzy się infolinią, a tą na pewno nie jest. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że przez takie zachowania pomoc może na czas nie dotrzeć tam, gdzie jest naprawdę potrzebna.

- Należy zaznaczyć, że zarówno na jednym, jak i na drugim numerze alarmowym pojawiają się również krótkie, sekundowe połączenia, często z telefonów bez karty. Osoby dzwoniące pytają o różne rzeczy nie zawsze związane z wezwaniem służby ratowniczej. Stąd 70 tysięcy 386 połączeń na numer 112. Liczba ta oczywiście nie jest równoznaczna z ilością interwencji naszych służb, czyli Policji, Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej czy Pogotowia Gazowego i Pogotowia Energetycznego. Natomiast na numer alarmowy 998 odnotowaliśmy dziewiętnaście tysięcy trzysta sześćdziesiąt siedem połączeń – wyjaśnia st. kp. Jerzy Lazar.

Reasumując, numer alarmowy 112 na terenie powiatu cieszyńskiego funkcjonuje sprawnie, choć może się zdarzyć, że połączymy się nie z PSK w Ustroniu, ale z... Bielskiem. Może się tak stać w przypadku przebywania na granicy powiatów cieszyńskiego i bielskiego. Pewne jest natomiast, że połączymy się z jedną ze służb. Tu zdać się musimy już na naszego operatora sieci telefonicznej. - Zdarzyło się dwu lub trzykrotnie  podczas anomalii pogodowych typu: wichura, śnieżyca, że przez moment telefony alarmowe nie były dostępne, ale tu też problem leżał po stronie dzwoniących, którzy nie mieli zasięgu i - co za tym idzie - wykonanie połączenia było utrudnione - wyjaśnia J. Lazar. 

112...

- Zgłoszenia z tego numeru kierowane są do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ustroniu. W zależności od charakteru zdarzenia dysponowane są siły i środki odpowiednich służb (Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja, inne służby). Oprócz numeru 112 dalej funkcjonują numery alarmowe poszczególnych służb: Pogotowia Ratunkowego- 999, Straży Pożarnej- 998, Policji- 997, Pogotowia Energetycznego -991, Pogotowia Gazowego -992 i inne – podkreśla st. kp. Jerzy Lazar.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: