70 lat Jerzego Pilcha – Granatowe Góry po średniku
"Pośrednik" w tym roku rozpoczął się od odsłonięcia tablicy poświęconej właśnie Jerzemu Pilchowi. - Tablica znalazła się na Szlaku Odkrywców Wisły i stanęła przy ul. 1 Maja 41, naprzeciwko rodzinnego domu Jerzego Pilcha, nazywanego kiedyś "Starą rzeźnią" - to dom w którym mieszkali znani z książek pisarza Babka Czyżowa i Naczelnik Poczty - dziadkowie wybitnego pisarza rodem z Wisły. Odsłonięcia dokonali Sylwester Foltyn, sekretarz Miasta Wisła i Sebastian Chachołek, inicjator Szlaku Odkrywców Wisły, a kameralną uroczystość poprowadziła Ilona Majewska, dyrektorka wiślańskiej biblioteki – informuje Miasto Wisła.
Po uroczystości odsłonięcia tablicy, rozpoczął się spacer po Wiśle śladami Jerzego Pilcha, który poprowadził Andrzej Drobik, autor książki "Wisła w sensie magicznym. Nieturystyczny przewodnik po Wiśle Jerzego Pilcha". - Kilkadziesiąt osób przeszło trasę, która rozpoczęła się przy "Starej Rzeźni", przez Hotel Piast, Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła, Plac Hoffa, Park Kopczyńskiego aż na Partecznik. Tam zgromadzeni mogli wejść do domu Wandy Pilch, w którym w okresie pobytów w Wiśle mieszkał także sam pisarz – dodaje Wisłą w komunikacie.
Po spacerze rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw w Parku Kopczyńskiego odbył się koncert Karoliny Kidoń i Tomasza Pali, a później gawęda góralska z literackim tłem, którą poprowadził Szymon Pilch z piosenkami zaśpiewanymi przez Maję Majewską-Pilch.
KOD/mat.pras.
Zdjęcia - Miasto Wisła
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.