Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

70 lat Jerzego Pilcha – Granatowe Góry po średniku

Granatowe Góry po średniku – to wydarzenie, którym w Wiśle, celebrowano 70. urodziny pisarza Jerzego Pilcha. Wydarzenie nawiązywało do Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry.

"Pośrednik" w tym roku rozpoczął się od odsłonięcia tablicy poświęconej właśnie Jerzemu Pilchowi. - Tablica znalazła się na Szlaku Odkrywców Wisły i stanęła przy ul. 1 Maja 41, naprzeciwko rodzinnego domu Jerzego Pilcha, nazywanego kiedyś "Starą rzeźnią" - to dom w którym mieszkali znani z książek pisarza Babka Czyżowa i Naczelnik Poczty - dziadkowie wybitnego pisarza rodem z Wisły. Odsłonięcia dokonali Sylwester Foltyn, sekretarz Miasta Wisła i Sebastian Chachołek, inicjator Szlaku Odkrywców Wisły, a kameralną uroczystość poprowadziła Ilona Majewska, dyrektorka wiślańskiej biblioteki – informuje Miasto Wisła.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy, rozpoczął się spacer po Wiśle śladami Jerzego Pilcha, który poprowadził Andrzej Drobik, autor książki "Wisła w sensie magicznym. Nieturystyczny przewodnik po Wiśle Jerzego Pilcha". - Kilkadziesiąt osób przeszło trasę, która rozpoczęła się przy "Starej Rzeźni", przez Hotel Piast, Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła, Plac Hoffa, Park Kopczyńskiego aż na Partecznik. Tam zgromadzeni mogli wejść do domu Wandy Pilch, w którym w okresie pobytów w Wiśle mieszkał także sam pisarz – dodaje Wisłą w komunikacie.

Po spacerze rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw w Parku Kopczyńskiego odbył się koncert Karoliny Kidoń i Tomasza Pali, a później gawęda góralska z literackim tłem, którą poprowadził Szymon Pilch z piosenkami zaśpiewanymi przez Maję Majewską-Pilch.


KOD/mat.pras.

Zdjęcia - Miasto Wisła

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-12 20:13:01
babeuf: J. Pilch w swej dziedzinie był dobrym autorem, choć być może nie tak wybitnym, jak jego wizerunek bywa przedstawiany. Z pewnością pamięć o nim przysłuży się promocji jego rodzinnej miejscowości i tego rodzaju działania należy wspierać.
2022-08-12 20:13:21
babeuf: A teraz co ma uczynić? Odwołać własny tekst? Wnioski w nim — na odwrotne zamienić? Ma napisać teraz, że nieprawdą jest jakoby Jankowski przemawiał jak gensek albo jak gauleiter? Ma napisać, że Jankowski żyje we franciszkańskim ubóstwie, że antysemitą w żadnym wypadku nie jest, że Ewangelię rozumie świetnie i stosuje ją w swoim postępowaniu ściśle? Ma się tłumaczyć, że przykre jakieś literówki w pisaniu mu się zdarzyły? Niewytłumaczalne błędy merytoryczne? Łagodzić ma sens swojej wypowiedzi? Przyznać, że przegiął? Pójść ma do Jankowskiego i powiedzieć, że przesadził, bo przecież ksiądz nie jest aż tak okropnym antysemitą — ksiądz jest bardzo umiarkowanym antysemitą, ksiądz jest drobnym antysemitą, ksiądz jest drugorzędnym antysemitą bez znaczenia, z księdza to jest w gruncie rzeczy zwykły antysemicki szarak, niech mi ksiądz wybaczy, że z księdza — pospolitego antysemity — zrobiłem antysemitę groźnego, antysemitę maniakalnego, antysemitę seryjnego. Wybacz mi — ma Huelle do prałata powiedzieć — mój mały antysemito? J. Pilch, "Mój mały antysemita" POLITYKA nr 38, 24.09.2005 r.)
2022-08-12 20:13:41
babeuf: Pilch miał mocne momenty w swej prozie: "Chwila rozpinania bluzki na czyichś stromych piersiach jaka jest, taka jest, ale nie jest chwilą strachu przed śmiercią. Wszystkie pozostałe – tak".
2022-08-12 20:14:25
babeuf: Jerzy Pilch oprócz tego, że z dużą przyjemnością jego książki i felietony czytałem, był także pisarzem którego choć go osobiście nie poznałem, bardzo, ale to bardzo polubiłem - za to co pisał, o czym pisał i jak pisał, za wybitną inteligencję i fantastyczne poczucie humoru, za słynną "pilchową frazę" i fenomenalną wiedzę literacką, wreszcie rzecz jasna za nasze "tu stela" smaczki w jego twórczości - niektórzy ewangelicy obruszali się na jego opowieści wiślańskie - dla nich mam słowo pociechy: nikt tyle co Pilch nie zrobił dobrego dla ewangelickiej wspólnoty w Polsce, przedstawił ją całemu światu, uczynił jednym z głównych motywów wielu swoich dzieł, pokazał jako ludek mądry i pracowity, a przy tym niepozbawiony normalnych ludzkich przywar i słabości, spod pióra Pilcha przysparzających wręcz sympatii i szacunku do nich.
2022-08-12 20:15:22
babeuf: „Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać… „ - Jerzy Pilch, "Bezpowrotnie utracona leworęczność"
2022-08-12 20:15:31
babeuf: Homo unius libri
2022-08-12 21:23:19
Edward_Sanetra: @babeuf: "Jerzy Pilch oprócz tego, że z dużą przyjemnością..." - jeśli się już decydujesz czyjeś teksty powielać, to wypada zaznaczyć, kto jest ich autorem - https://wiadomosci.ox.pl/jerzy-pilch-nie-zyje,63787
2022-08-13 06:19:59
inigo: Lokalny grafoman, gdyby nie wyborcza, która na siłę, sztucznie go promowała nikt by się o nim nie dowiedział.
2022-08-13 06:20:00
inigo: Lokalny grafoman, gdyby nie wyborcza, która na siłę, sztucznie go promowała nikt by się o nim nie dowiedział.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: