Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

7 pomysłów jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Choć najwięcej kradzieży rowerów Policja notuje na wiosnę i w trakcie lata, warto pomyśleć, jak zabezpieczyć swój jednoślad przed złodziejami. Mamy dla Was kilka sposobów i ważną informację!

Znakowanie, rejestrowanie, zdjęcia – co zrobić, żeby zabezpieczyć rower przed kradzieżą lub choćby utrudnić życie złodziejom? Sprawdź nasze pomysły!

  1. Linka/ U-lock/ Łańcuch/ Kłódki/Blokady na koło

To mechaniczna przeszkoda, która zniechęci niejednego złodzieja. Oczywiście, profesjonalny amator cudzej własności będzie przygotowany na te zabezpieczenia, jednak okazjonalnych złodziejaszków taka przeszkoda powinna powstrzymać.

Ważne jest też w jaki sposób zapinamy zabezpieczenie – im mniej miejsca między rowerem a zapięciem, tym lepiej – ciężej włożyć tam narzędzie do przecinania. Zwróć uwagę do czego przypinasz rower – nawet najlepsze zabezpieczenie nic nie pomoże, jeśli przypniesz je do marnego ogrodzenia czy poręczy, która można łatwo zdemontować.

  1. ”Zepsucie roweru”

Jeśli zapomnieliśmy zabezpieczenia dobrą metodę „na szybko” będzie ‘zepsucie roweru”… Oczywiście tylko pozorne!  Zrzucenie łańcucha lub odpięcie szybkozamykacza może zniechęcić potencjalnego złodzieja, który uzna, że pojazd jest niesprawny.

  1. Zostawiaj rower w miejscu monitorowanym

Miejsce, gdzie jest monitoring zawsze daje większe poczucie bezpieczeństwa. Każdy potencjalny przestępca zastanowi się dwa razy, kiedy wokół są kamery.

  1. Alarm

To mało popularny sposób, choć ma swoich entuzjastów i swoje wady. Mały alarm mocujesz do roweru, a brelok lub pilot dają Ci znać, jeśli rower się porusza. Rower emituje też sygnał, kiedy ktoś nim porusza, więc bardziej zwraca uwagę, np. przechodniów, że coś się dzieje.

  1. Lokalizator GPS

Nie zabezpieczy przed kradzieżą, ale pomoże odzyskać rower, jeśli został już przez kogoś „pożyczony”. Dzięki małemu odbiornikowi GPS można śledzić na mapie pozycję naszego roweru.

  1. Znakuj rower

Policja lub Straż Miejska może oznaczyć rower specjalnym, bezbarwnym markerem, widocznym w świetle lampy UV. Będzie on widoczny nawet pod dodatkową warstwą  lakieru. Numer ten pomoże Ci odzyskać rower w przypadku, gdy Policja go odnajdzie. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania roweru (to też może zadziałać odstraszająco na złodzieja). Rejestracja w komputerowej bazie danych Straży Miejskiej odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia) oraz wypełnionego przed jego znakowaniem oświadczenia właściciela roweru.

UWAGA! 10 września w komendzie Straży Miejskiej w Cieszynie odbędzie się kolejne znakowanie rowerów
- Zapraszamy każdego kto chce oznakować swój rower w godzinach od 9.30 do 16.00.

Wymagania wobec osób pragnących oznakować rower:
- ukończone 18 lat i zamieszkanie na terenie powiatu cieszyńskiego (dokument potwierdzający tożsamość),
- faktura/rachunek za zakup roweru lub oświadczenie informujące, że jest się właścicielem roweru,
- zgoda na oznakowanie roweru i przetwarzanie danych osobowych w związku ze znakowaniem roweru,
- czysty, przepisowo wyposażony rower. 

  1. Zrób zdjęcia i zapisz dane roweru

Pamiętaj, żeby nie wyrzucać dowodu zakupu roweru. Zrób zdjęcie swojego pojazdu, jego części oraz znaków szczególnych. To pomoże Ci, jeśli rower zostanie odzyskany przez Policję. Dokumentacja taka będzie stanowić dowód, że odnaleziony rower faktycznie należy do Ciebie.

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-07 16:34:25
św. Patryk.: rower, no jasne, ale może by tak zacząć pisać jak zabezpieczyć nas w s z y s t k i c h przed notorycznym, bezczelnym o k r a d a n i e m wszystkich Polek i Polaków przez b a n d ę złodziei i oszustów z PiS?...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: