65 lat Chóru mieszanego HARFA
Harfa zaśpiewała w niedzielne popołudnie 28 grudnia wraz z chórem im. Jana Pawła II ze Strumian w Kościele Ewangelickim Na Niwach w Czeskim Cieszynie.
Artystów i słuchaczy przywitał pastor kościoła ewangelickiego Na Niwach Marcin Pietak. Przyznał, że to dzięki jubileuszowi chóru posiadł bliższe informacje o tak ciekawym człowieku, jakim był jego założyciel. Karol Hławiczka urodził się w 1894 roku w Ustroniu. Po gimnazjum w Cieszynie rozpoczął studia prawnicze w Wiedniu. Przerwał je jednak po tragicznej śmierci ojca. Poświęcił się bez reszty muzyce. Był nauczycielem prywatnym w Czeskim Cieszynie, w nauczycielem Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Napisał 12 podręczników szkolnych do śpiewu oraz około 100 rozpraw i artykułów naukowych. Był człowiekiem głęboko wierzącym (co podkreślał podczas koncertu pastor Marcin Pietak), zaangażowanym w działalność społeczności chrześcijańskiej w Cieszynie. Był też, w związku z tym, współautorem szeregu śpiewników kościelnych, które zawierały również jego utwory. Do najbardziej znanych zalicza się pieśń „Królu mój, królu chwały”.
Sam chór mieszany Harfa powstał z połączenia działających wpierw oddzielnie chórów męskiego i żeńskiego. Na przestrzeni tych 65 lat zmieniali się dyrygenci, ale od 1997 roku dyryguje nim Tomasz Piwko. Chór przez te lata odbył tysiące prób, setki razy występował, m. inn. w Pradze, Warszawie, Krakowie, Wiedniu. Trzykrotnie brał udział w światowym festiwalu chórów polonijnych i Polaków za granicą, wystąpił też na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.
Podczas niedzielnego koncertu chór Harfa wystąpił wspólnie z dyrygowanym przez jego brata Piotra Piwko Chórem im. Jana Pawła II ze Strumian pod Wieliczką. Na organach zagrała Marta Wierzgoń.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.