Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

65 lat Chóru mieszanego HARFA

Chór mieszany Harfa działający przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Czeskim Cieszynie działa już 65 lat. Założył go w 1949 roku prof. Karol Hławiczka- urodzony w przedwojennym Ustroniu pianista, organista, pedagog, historyk muzyki, chopinolog, kompozytor, dyrygent, działacz Społeczności Chrześcijańskiej w Kościele ewangelickim na Śląsku Cieszyńskim. Z okazji jubileuszu Harfa zaśpiewała w niedzielne popołudnie 28 grudnia.

Harfa zaśpiewała w niedzielne popołudnie 28 grudnia wraz z chórem im. Jana Pawła II ze Strumian w Kościele Ewangelickim Na Niwach w Czeskim Cieszynie.

Artystów i słuchaczy przywitał pastor kościoła ewangelickiego Na Niwach Marcin Pietak. Przyznał, że to dzięki jubileuszowi chóru posiadł bliższe informacje o tak ciekawym człowieku, jakim był jego założyciel. Karol Hławiczka urodził się w 1894 roku w Ustroniu. Po gimnazjum w Cieszynie rozpoczął studia prawnicze w Wiedniu. Przerwał je jednak po tragicznej śmierci ojca. Poświęcił się bez reszty muzyce. Był nauczycielem prywatnym w Czeskim Cieszynie, w nauczycielem Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Napisał 12 podręczników szkolnych do śpiewu oraz około 100 rozpraw i artykułów naukowych. Był człowiekiem głęboko wierzącym (co podkreślał podczas koncertu pastor Marcin Pietak), zaangażowanym w działalność społeczności chrześcijańskiej w Cieszynie. Był też, w związku z tym, współautorem szeregu śpiewników kościelnych, które zawierały również jego utwory. Do najbardziej znanych zalicza się pieśń „Królu mój, królu chwały”.

Sam chór mieszany Harfa powstał z połączenia działających wpierw oddzielnie chórów męskiego i żeńskiego. Na przestrzeni tych 65 lat zmieniali się dyrygenci, ale od 1997 roku dyryguje nim Tomasz Piwko. Chór przez te lata odbył tysiące prób, setki razy występował, m. inn. w Pradze, Warszawie, Krakowie, Wiedniu. Trzykrotnie brał udział w światowym festiwalu chórów polonijnych i Polaków za granicą, wystąpił też na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

Podczas niedzielnego koncertu chór Harfa wystąpił wspólnie z dyrygowanym przez jego brata Piotra Piwko Chórem im. Jana Pawła II ze Strumian pod Wieliczką. Na organach zagrała Marta Wierzgoń.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: