Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

63. Rajd Wisły: wielkie motoryzacyjne święto w Beskidach

Trzy cykle, 8 malowniczych i widowiskowych odcinków specjalnych oraz 50 km ścigania - Rajd Wisły to prawdziwa gratka dla kibiców. W Beskidach zmierzą się również zawodnicy w pięknych rajdówkach sprzed lat.

Rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska wraca po wakacyjnej przerwie. Załogi czeka ściganie się na trasach godnych nie tylko tego cyklu, lecz również mistrzostw Polski czy Europy. Mowa o malowniczych, a jednocześnie niezwykle wymagających oesach Rajdu Wisły (22-23 września).

63. edycja tej legendarnej imprezy to jednak nie tylko wyzwanie i emocje dla zawodników, ale także nie lada gratka dla kibiców, bowiem w tej edycji zawodów powalczą także uczestnicy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. To jednak nie koniec. Stawkę tegorocznej „Wisełki” uzupełniają kolejni zawodnicy w pięknych rajdówkach sprzed lat – zgłoszeni w ramach Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.

Rajd Wisły jest doskonale znany nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W tym sezonie zostanie rozegrana 63. edycja zawodów, które na przestrzeni lat gościły wielu znakomitych kierowców i pilotów. Niepobity do dziś rekord zwycięstw w tym rajdzie należy do Sobiesława Zasady, który triumfował w Beskidach aż siedmiokrotnie. Zaledwie jedną wygraną mniej wywalczył nieodżałowany Marian Bublewicz. Patent na „Wisłę” miał także Błażej Krupa, który ma na swoim koncie cztery triumfy – wszystkie odniesione za kierownicą samochodów Renault. To w tych zawodach imponujący debiut w rundzie RSMP zaliczył Kajetan Kajetanowicz, wygrywając w 2003 roku swoją klasę. 10 lat później historia zatoczyła koło i Kajto wygrał w swojej „domowej” imprezie z miażdżącą przewagą nad rywalami, w stylu godnym czterokrotnego mistrza Polski i dwukrotnego triumfatora FIA ERC.

Rajd Wisły przez wiele lat stanowił bardzo ważny i niezwykle widowiskowy punkt w kalendarzu mistrzostw Polski. Od sezonu 2016 impreza organizowana przez Automobilklub Śląski jest rozgrywana w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, co wcale nie zmniejszyło zainteresowania tym rajdem wśród uczestników rund RSMP.

Zgłoszenia do trzeciej tegorocznej rundy RSMŚL wysłało aż 75 załóg. O tym, jakim uznaniem u doświadczonych zawodników cieszy się Rajd Wisły, świadczy fakt, że najwięcej – bo aż 19 zgłoszeń nadesłano w klasie Gość, przeznaczonej dla zawodników uprawnionych do startu w zawodach wyższej rangi niż runda RSMŚL. Czwórka „gości” dysponuje samochodami z napędem na 4 koła (klasa Gość 4WD). Wśród nich jest m.in. Maciej Lubiak – doświadczony kierowca, który wraca do regularnych startów po niemal dekadzie przerwy. Nie zabrakło także szybkich i znanych zawodników w samochodach z napędem na jedną oś. Faworytami do zwycięstwa w kategorii Gość 2WD będą z pewnością aktualni liderzy klasy 4 Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz, a także Jacek Jurecki z Michałem Trelą. Kolejne pięć załóg w autach z napędem 4x4 powalczy w klasie RO Open 4WD, a kategorii RO Open 2WD (napęd na jedną oś) organizatorzy otrzymali jedno zgłoszenie. Listę zawodników, którzy startują w ramach rundy RSMŚL, ale nie walczą w „generalce” mistrzostw Śląska, uzupełniają dwa duety reprezentujące klasę RO R.

Zacięta rywalizacja z pewnością czeka nas w klasach, których przedstawiciele mogą walczyć o tytuł Rajdowego Mistrza Śląska w klasyfikacji generalnej. I tak na liście zgłoszeń 3. rundy RSMŚL 2017 mamy 18 załóg w klasie RO 1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3) i 15 duetów w kategorii RO 2 (od 1400 do 1600 cm3). Doborową obsadę 63. Rajdu Wisły tworzą także zawodnicy walczący w klasach markowych – Pucharze Peugeota i Citroena oraz Pucharze Cento Rally. W pierwszej z kategorii zgłosiło się 12 załóg, a w drugiej – trzy.

W Rajdzie Wisły wystartuje cała ścisła czołówka klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska z liderami – Piotrem Baranem i Michałem Paciejem (Honda Civic, 43 punkty) – na czele. Reprezentanci Automobilklubu Śląskiego będą bronić nie tylko prowadzenia, ale i sporej, bo 17-punktowej, przewagi w tabeli. Rok temu na beskidzkich oesach wywalczyli trzecie miejsce, a ich największymi rywalami będą zapewne ubiegłoroczny zwycięzca Rajdu Wisły – Tomasz Zbroja i jego pilot – Piotr Kokoszka (Renault Clio, 2. miejsce i 25 punktów).

Oprócz wymienionych ekip, na odcinkach specjalnych 63. edycji Rajdu Wisły kibice zobaczą załogi w takich samochodach, jak: Fiat 131, Fiat 128, Audi Quattro, FSO Polonez 2000, Renault 11 czy Saab 96. Tymi pojazdami, podobnie jak wieloma innymi rajdówkami sprzed lat, będą się ścigać zawodnicy walczący o tytuł mistrza Polski w rajdach historycznych. Łącznie stawka HRSMP liczy 25 załóg. Ciekawostką będzie start Andrzeja Jaroszewicza, który przed laty zdobywał laury w mistrzostwach Europy, w których startował m.in. legendarną Lancią Stratos.

Kolejne 15 załóg w historycznych rajdówkach zmierzy się nie w rywalizacji na czas, jak w HRSMP, lecz w jeździe na regularność. W tych zawodach chodzi o to, by pokonać wyznaczony odcinek, utrzymując przeciętną prędkość możliwie jak najbardziej zbliżoną do tej wyznaczonej przez organizatora.

Rywalizacja w 63. Rajdzie Wisły rozegrana zostanie na odcinkach specjalnych: Koniaków (6,35 km), Kiczora (8,24 km) oraz Kozińce (2,74 km). Próby Koniaków i Kiczora będą pokonywane trzy razy, a na odcinek Kozińce załogi wyjadą dwukrotnie. Łączny dystans wszystkich odcinków to blisko 50 km. Do rywalizacji zawodnicy ruszą o godzinie 8:32 bezpośrednio z parku serwisowego, zlokalizowanego w Kompleksie Zagroń w Istebnej. Metę zawodów zaplanowano na godzinę 17:11 na placu Hoffa w Wiśle.


Harmonogram 63. Rajdu Wisły (23 września) – 3. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017

• 8:32 – start rajdu (Istebna, Kompleks Zagroń)
• 8:45 – OS1: Koniaków (6,35 km)
• 9:18 – OS2: Kiczora (8,24 km)
• 10:31 – OS3: Kozińce (2,74 km)
• 11:16 – Serwis A: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)

• 11:59 – OS4: Koniaków (6,35 km)
• 12:32 – OS5: Kiczora (8,24 km)
• 13:45 – OS6: Kozińce (2,74 km)
• 14:30 – Serwis B: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)

• 15:13 – OS7: Koniaków (6,35 km)
• 15:46 – OS8: Kiczora (8,24 km)
• 17:11 – ceremonia mety (Wisła, plac Hoffa)

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Śląska przed Rajdem Wisły

1. Baran/Paciej (Honda Civic) 43 pkt.
2. Zbroja/Kokoszka (Renault Clio) 25 pkt.
3. Żarłok/Pietruszka (Honda Civic) 22 pkt.
4. Smagała/Giergiel (Honda Civic) 21 pkt.
5. Sordyl/Korzeniowski (Honda Civic) 18 pkt.
6. Matysiak/Baćkowska (Citroen Saxo) 16 pkt.
7. Gracjan Grela (Honda Civic) 15 pkt.
8. Osiak/Kordeusz (Honda Civic) 12 pkt.
9. Tomasz Marek (Honda Civic) 10 pkt.
10. Gołek/Spentany (Renault Clio) 6 pkt.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska

Kalendarz mistrzostw tworzy 5 rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

• Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin
• Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia
• Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła
• Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów
• Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn
 

 

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: