Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

60.pieczenie barana na rożnie

Prawie 500 osób uczestniczyło 11 września w tegorocznym, jubileuszowym 60.  pieczeniu barana na rożnie, organizowanym  przez Koło PTTK w Skoczowie. Na polanie pod Starym Groniem rozpalono ok. 100 ognisk.

Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że kończąca sezon turystyczny impreza skoczowskiego Koła PTTK była niezwykle udana. Pierwsi uczestnicy pieczenia barana na polanie pod Starym Groniem zjawili się już przed godz. 10.00. Najliczniejszą 50. osobową grupą byli pracownicy kopalni „Krupiński” z Suszca. To im burmistrz Skoczowa Janina Żagan, która również pojawiła się pod Starym Groniem, wręczyła upominek, pamiątkową akwarelę z widokiem skoczowskiego rynku.

Na polanie byli także członkowie zarządu PTTK Beskid Śląski w Cieszynie: prezes Ryszard Mazur oraz Henryk Więzik, Maria Czyż i Jacek Tyczkowski.

Nasze pieczenie barana na rożnie, to najstarsza impreza turystyczna na południu Polski – podkreśla Krzysztof Greń, prezes skoczowskiego Koła PTTK. – Cieszę się,  że po chwilowym zastoju, z roku na rok przybywa uczestników.

Piecznie barana, to także okazja, aby pochodzić trochę  po górach. – Mamy taką zasadę, że jak ktoś jest przed 70-tką wchodzi pieszo – mówi żartobliwie Greń. – Starsi mogą wjeżdżać.

Organizatorzy dla każdego z uczestników imprezy przygotowali porcję mięsa i drewno na ognisko. – Nie pieczemy już baraniny, bo było o nią kiedyś trudno – zauważa Krzysztof Greń. - Przestawiliśmy się na bejcowaną karkówkę.

Na polanie pod Starym Groniem oprócz pieniaczenia mięsa, były także inne atrakcje. W konkursie strzelania z wiatrówki startowało 90 osób, a prawie 30 zagrało na trombicie. Z wiatrówki najcelniej strzelał Michał Skarwecki. Kolejne miejsca zajęli: drugie Bronisław Staszczyszyn, trzecie Robert Piech. Na trombicie najlepiej grał Zbigniew Duda. Drugi był Edward Cieślar, a trzecia Dominika Gorgosz. Laureaci obu konkursów otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Na polanie rozlegały się także wystrzały z zabytkowej broni. W ten sposób 60. pieczenie barana uświetnili członkowie Skoczowskiego Bractwa Strzeleckiego: Czesław Kanafka i Robert Orawski.

URZĄD MIEJSKI W SKOCZOWIE
 

źródło: www.skoczow.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: