Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

60 lat minęło

Z okazji szlachetnego jubileuszu 60 – lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej,  Kierownictwo Zespołu wraz z Komitetem Organizacyjnym zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach i wspólnego przeżywania niezapomnianych chwil. Koncerty jubileuszowe odbędą się w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie w dniach 4, 5 i 7 czerwca.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej działa jako samodzielna instytucja kultury przy Urzędzie Miejskim w Cieszynie. Jego obecny skład stanowią: grupa dziecięca wraz z kapelą młodzieżową, Chór Jubileuszowy, kapela ludowa oraz grupa taneczna. Łącznie ponad 180 osób.

Posłuchaj rozmowy Jana Baczy z Karoliną Małysz - dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej

POSŁUCHAJ


Wierny swojej nazwie prezentuje muzykę, pieśń, taniec i zwyczaje z Beskidu Śląskiego i Podbeskidzia. Odwołując się do ludowego dziedzictwa, chroni je od zapomnienia i popularyzuje, nie tylko przy okazji krajowych czy zagranicznych wyjazdów, ale także tu na miejscu. Członkowie grupy są w pełnym tego słowa znaczeniu amatorami, reprezentującymi różne zawody. Począwszy od nauczycieli, poprzez studentów, urzędników, lekarzy a na rzemieślnikach skończywszy. Łączy ich jednak wspólna pasja i  zamiłowanie do pieśni i tańca ludowego.

W czerwcu 2005 roku obowiązki dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej przejęła i do chwili obecnej sprawuje Karolina Małysz, która w momencie rozpoczęcia pracy była z wykształcenia ekonomistą. Z czasem stała się jednak choreografem tańców ludowych, ukończyła studia pedagogiczne oraz zarządzanie kulturą.

Początki ZPiTZC były skromne i nie zapowiadały artystycznej przygody. Z inicjatywy Danuty Juraszek – Baranowskiej w 1950 roku powstał zespół taneczny Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Konsum Robotniczy“ w Cieszynie. Liczył wtedy zaledwie sześć par. Ćwiczono w spółdzielczej świetlicy, początkowo bez instruktora. Doniosła w skutkach okazała się propozycją, którą przedstawiła wówczas Wiera Kukuczkówna Janinie Marcinkowej. Mimo, że pani Janina nie dysponowała wówczas prawie żadnym doświadczeniem, a jej wiedza z zakresu muzyki i choreografii była bardzo skromna, padła propozycja poprowadzenia zespołu. Wybór okazał się bardzo trafny.

We wrześniu 1950 roku odbył się w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza pierwszy występ zespołu „Konsumu“ z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Zaprezentowano wtedy krakowiaka. Nikt nawet nie przypuszczał, że artystyczna przygoda będzie trwała nadal. Przez następne trzy lata zespół taneczny rozrastał się liczebnie i wzbogacał program. W rok po powstaniu wyróżnił się  w eliminacjach Festiwalu Muzyki Polskiej, które odbywały się w Bielsku- Białej, a następnie w Przeglądzie Związkowych Zespołów Artystycznych w Chorzowie. Podczas centralnych eliminacji Festiwalu Muzyki Polskiej zwrócił na siebie uwagę Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Handlu, który postanowił udzielić cieszyniakom pomocy finansowej i namówił J. Marcinkową do utworzenia zespołu pieśni i tańca.

Formalnie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej powstał 1 grudnia 1953 roku. Liczył sto dziesięć osób. W latach sześćdziesiątych Zespół wszedł w okres pełen dojrzałości artystycznej. Stworzył dziesiątki spektakli, scenek, obrazków, montaży.

Przez ZPiTZC przewinęło się mnóstwo ludzi. Jedni odchodzili, bo nie pozwalały im zostać na dłużej obowiązki zawodowe, rodzinne lub wyjazdy do innych miejscowości. Niektórzy odeszli na zawsze  

(bsk/JB)

źródło: ox.pl/RADIO 90
dodał: BSK,JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: