Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

500 zł za brak przeglądu

Jesteś zarządcą lub właścicielem nieruchomości? Był już u Ciebie kominiarz? Jeśli nie, możesz dostać mandat w wysokości 500 zł.

Dbanie o regularny przegląd kominów to obowiązek zarządcy budynku, a kluczową czynnością w tym procesie, jaką jest wystawienie protokołu elektronicznego, tzw. e-protokołu. To dowód, że kominiarz obejrzał nasz komin.

 Przegląd komina trzeba zlecić osobie, która ma odpowiednie uprawnienia, czyli mistrzowi kominiarskiemu. Ogólnie, jeśli ogrzewamy dom paliwem stałym (np. węglem), to czyszczenie przewodów kominowych powinno się odbywać cztery razy do roku.

Na czym polega przegląd komina?

Taki przegląd polega na kontroli drożności ich poszczególnych odcinków. Podczas badania technicznego przewodów kominowych osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia dokonuje oceny grubości osadzonej sadzy na ścianach komina oraz sprawdza szczelność przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych i kominowych. W przypadku przekroczenia norm dotyczących grubości sadzy, kominiarz przystępuje do oczyszczenia i udrożnienia komina. Jeżeli natomiast stwierdzi się, że przewody kominowe są uszkodzone, informuje się właściciela lub zarządcę nieruchomości o konieczności naprawy oraz nakłada się obowiązek usunięcia usterki. Po wykonaniu niezbędnych napraw, przeprowadza się ponowny przegląd, aby upewnić się o prawidłowym funkcjonowaniu przewodów kominowych.

CEEB – tam wpisują e-przeglądy kominiarze

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel lub zarządca budynku musi wpisać informacje o źródłach ciepła w swojej nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Od 18 września 2023 roku CEEB stała się głównym narzędziem kominiarzy w Polsce. Kominiarze teraz wprowadzają elektroniczne protokoły przeglądów przewodów kominowych, które zastąpiły papierowe dokumenty. Właściciele i zarządcy mają natychmiastowy dostęp do tych protokołów w systemie CEEB. Brak e-protokołu po kontroli kominiarskiej może skutkować mandatem do 500 zł dla właściciela lub zarządcy. Aktualne informacje o CEEB są dostępne na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: https://www.gunb.gov.pl.

 

red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-20 09:58:38
Artur_z_bažin: i tak oto dowiadujemy się o powstaniu silnego lobby kominiarskiego na szczytach władzy PiS
2023-11-20 10:49:40
Mach: Pisząc takie teksty jak wyżej wypadało by podać podstawę prawną, w uzasadnieniu tekstu nakładania mandatu za brak przeglądu kominiarskiego. Głownie dlatego ,że inaczej prawo interpretuje obowiązki ciążące na zarządcy nieruchomości a inaczej na obowiązkach ciążących na właścicielu nieruchomości, który może być jedynym użytkownikiem nieruchomości lub używa tej nieruchomości wspólnie z najemcami jej części i niejako zarządza także mieniem przez siebie wynajętym czyli sprawuje zarząd . W sytuacji gdy właściciel osobiście sprawuje prawa własności na nieruchomości wraz ze swoją rodziną wyłącznie, nikt nie może ograniczać jego prawa rzeczowego jakim jest własność. Przypomnę ,że własność to najstarsze prawo rzeczowe pozwalające właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem innych osób- a więc to właściciel będzie decydował kiedy i jak często będzie dokonywał tych przeglądów i czy w ogóle ma obowiązek przedkładać komukolwiek dowody ,że takiego przeglądu dokonał lub nie. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.
2023-11-20 12:09:05
miriam11: Mach zgadzam się z tobą w 100%. I nie chodzi mi o podstawę prawną ale o styl i redagowanie tego artykułu a dokładniej o fragment końcowy "Brak e-protokołu po kontroli kominiarskiej może skutkować mandatem do 500 zł dla właściciela lub zarządcy" To kto ma ten wpis robić właściciel? czy kominiarz?
2023-11-20 12:46:57
Mach: Domyślam się ,że redakcja może w interesie użytkowników nieruchomości przypominać o konieczności dbałości o przewody kominowe, zarządcom i właścicielom nieruchomości co należy odebrać pozytywnie. Z chwilą gdy podejmuje się jednak interpretacji prawnej i konsekwencji zaniechania takich czynności i straszeniem mandatami, to niech sięgnie do autorytetów prawnych, którzy właściwie zinterpretują i podają pod nią właściwe przepisy na podstawie ,których tej interpretacji dokonali . Podpis pod tekstem "red." pozwala przypuszczać ,że tak naprawdę nikt osobiście za taką interpretację nie bierze odpowiedzialności i usiłuje zrealizować cudze interesy np. lobby kominiarskiemu.
2023-11-20 19:34:36
alabe: Czy ktoś wie jak kominiarz za cenę przeglądu 100 zł czyści wylot fi 60 z kotła kondensacyjnego?
2023-11-21 09:06:43
św. Patryk.: napalony?...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: