Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

50 lat turystyki kolarskiej z Ondraszkiem

Taki tytuł nosi otwarta w piątkowe popołudnie (4 listopada) w Piwnicy Muzealnej wystawa. Do 2 grudnia oglądać na niej można eksponaty zgromadzone przez Klub przez pół wieku zwiedzania Polski i Europy na dwóch kółkach.

Klubowe koszulki, trofea z kolarskich rajdów i zjazdów, mapy przejechanych tras, dyplomy, puchary. Znaczki, plakietki i inne gadżety towarzyszące zorganizowanemu kolarskiemu krajoznawstwu, jakie stało się pasją członków klubu. Jest też np okolicznościowa tarcza strzelecka przygotowana na jedną z klubowych imprez. - Są na niej zdjęcia wszystkich czterech prezesów. Zadaniem uczestników konkursu strzeleckiego, który towarzyszył jednemu ze smażeń jajecznicy, było trafienie w tarczę, ale nie w prezesa – wyjaśniał omawiając podczas wernisażu wystawę prezes „Ondraszka" - Zbigniew Pawlik.

W sąsiedniej sali zgromadzono natomiast zabytkowe rowery. Zarówno te, na których członkowie „Ondraszka” przemierzali kraj, ale też monocykl udostępniony przez Muzeum. Ciekawym eksponatem jest również skórzany prototyp kasku rowerowego, a jakże, używanego przed laty przez kolarzy z „Ondraszka”.- Myślę, że to, co robicie, to coś, co łączy przyjemne z pożytecznym. Chociaż moim zdaniem lepiej się jeździło kiedyś. Mimo gorszych rowerów i dróg był większy spokój na tych drogach – mówił obecny na wernisażu dyrektor Muzeum Marian Dembiniok. I przekazał prezent od Muzeum – książkę o siedzibach szlacheckich na Śląsku Cieszyńskim. - Być może jest to też jakiś pomysł na podróżowanie na rowerach od jednaj siedziby do drugiej – zaproponował. Bo podróżowanie, poznawanie kraju było główną ideą, jaką krzewił obecny na wernisażu wraz z żoną Emilią nestor cieszyńskiej turystyki, również kolarskiej Władysław Sosna. Zbiegniew Pawlik podkreślał krajoznawcze nastawienie uczestników wypraw, to, że jeżdżą nie po to, by tylko pochłaniać kilometry, a właśnie poznawać Polskę, a odkąd świat się dla nas otworzył, również inne kraje.

 

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: